Jaką siatkę ogrodzeniową wybrać?

Posted by in Poradniki

W kwestii wyboru siatki ogrodzeniowej istnieje wiele różnych rodzajów, jak siatka pleciona, zgrzewana, w powłoce PVC i do malowania. Przed kupnem musimy dokładnie przemyśleć, na czym nam zależy, by dobrać najlepszy model.

Siatki ogrodzeniowe to od wielu lat najbardziej powszechne, uniwersalne i najtańsze rodzaje ogrodzenia terenu. Najbardziej znane rodzaje to siatka normalna i zgrzewana. Drut, z jakiego powstają obydwa rodzaje siatek, jest ocynkowany w otulinie PVC. Dzięki takiemu powleczeniu siatka odznacza się większą trwałością, ponieważ warstwa PVC ochrania powierzchnię ocynkowaną przed działaniem czynników atmosferycznych. Powłoka również odporna jest na promieniowanie UV, to sprawia, że ogrodzenie na długi czas zachowuje niezmieniony kolor.

W przeszłości siatka była dostępna tylko w jednej barwie, musiała być też dość regularnie malowana. Dzisiaj jest zupełnie inaczej, bo można wybierać różne kolory powłoki, jak i przez wiele lat nie martwić się o dokonywanie żadnych renowacji czy odświeżenie koloru. Jedna, jak i druga siatka pakowana jest w rolki, montuje się je na słupach okrągłych lub profilowanych

Każda siatka jest trochę inna, łatwo więc zauważyć jakie są różnice między nimi. Siatka pleciona tworzy oczka w kształcie rombów, w czasie montażu trzeba ją naciągnąć, a następnie wzmocnić górę, dół i środek dodatkowymi poziomymi drutami naciągowymi. Zabezpieczą ją przed wyginaniem i odkształcaniem. Siatka zgrzewana jest zrobiona z pionowo i poziomo ułożonych drutów, tworzą one kwadratowe i prostokątne oczka. Każde oczko ma dodatkowe karbowanie, dzięki czemu siatka pozostaje sztywna i wytrzymała zdecydowanie bardziej niż model pleciony.

Bardziej prosty jest również montaż siatki zgrzewanej, której nie musimy mocno naciągać ani jakoś wzmacniać. Powinniśmy po prostu rozwinąć rolkę, by ustawić ją wzdłuż słupów i mocować ją za pomocą klipsów stalowych. Jedynymi dodatkowymi akcesoriami są kleszcze do zaciskania klipsów, a także grzebień do pogłębiania karbowań w siatce. Dzięki temu taka siatka będzie się prezentować naprawdę elegancko. Siatka pleciona tymczasem potrzebuje wielu akcesoriów, jak druty naciągowe czy napinacze, wymagane jest także pewne doświadczenie w montażu.

Z podanych tu przykładów jasno wynika, że najlepsza będzie siatka zgrzewana, która jest bardziej elastyczna, łatwiejsza w montażu, ponadto prezentuje się najlepiej ze wszystkich rodzajów.