Jaki hamak wybrać do ogrodu?

Posted by in Poradniki

Wypoczynek w ogrodzie to prawdziwa przyjemność. Dzięki odpowiedniemu wyposażeniu łatwiej o relaks. Jednym z ciekawszych pomysłów do ogrodu jest kupno hamaka. Ten prosty artykuł, pomoże się zrelaksować i doskonale wypocząć.

Hamak przywędrował do Europy razem z Krzysztofem Kolumbem. Jako miejsce do spania doskonale służył marynarzom i podróżnikom. Wszystko dzięki temu, że nie zajmował zbyt dużo miejsca i nie był zbyt wymagający w użyciu – wystarczyły dwa drzewa, by przygotować wygodne i chroniące przed nieproszonymi gośćmi, które mogły pojawić się podczas nocowania na ziemi. Obecnie hamak kojarzy nam się głównie z wakacjami i – słusznie – z wypoczynkiem.

Hamak to dobre rozwiązanie do ogrodu, ponieważ jest on funkcjonalny, łatwy w montażu i konserwacji. W razie potrzeby można łatwo przenieść go w inne miejsce lub schować tak by nie zajmował niepotrzebnego miejsca. To także frajda – zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli hamaków. Tylko od naszych potrzeb zależy ich wybór. Możemy wybierać spośród hamaków tradycyjnych, hamaków-foteli czy hamaków rozróżnianych ze względu na kraj pochodzenia.

Hamaki tradycyjne przywiązuje się do drzew za pomocą lin lub ustawia się w specjalnym stelażu. Nieobciążone hamaki tego typu zajmują bardzo mało miejsca. Hamaki fotele to rozwiązanie dla tych, którzy preferują pozycję wypoczynku inną niż horyzontalną. Do ich montowania wystarczy mocna gałąź, hak lub stelaż. Tego typu sprzęt przypomina wygodną huśtawkę.

Decydując się na kupno hamaka, należy pamiętać o kilku wytycznych. Pierwszą z nich jest liczba osób, które będą na nim jednocześnie wypoczywać. Indywidualnie trzeba dostosować hamak do wzrostu osoby, należy również wybrać właściwą powierzchnię leżenia. Kolejną istotną sprawą jest wybór miejsca, w którym hamak ma być rozwieszony. Pamiętajmy, że brak drzew w naszym ogrodzie nie wyklucza wymarzonego wypoczynku – w takiej sytuacji wystarczy, gdy kupimy odpowiedni stelaż.

Następnie warto sprawdzić obciążenie – hamaki rodzinne powinny mieć większy udźwig niż nawet największe hamaki dla jednej osoby. Ostatnim czynnikiem, nad którym warto się zastanowić, jest materiał. Na rynku istnieje szeroki wybór hamaków z różnych materiałów, więc z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie. Więcej znajdziemy w artykule Relaks w ogrodzie – w co się wyposażyć?