Jakie drzwi wybrać

Posted by in Wnętrza

Każdy element wykończenia mieszkania i domu jest bardzo ważny. W końcu chodzi o to, by wszystko ze sobą współgrało, a jednocześnie było ładne, estetyczne i funkcjonalne. Dlatego też dużą uwagę przywiązuje się do tego, jakie drzwi wewnętrzne w mieszkaniu lub domu się instaluje. Na szczęście już minęły czasy, kiedy wszystkie drzwi były jednakowe i najczęściej występowały w białym kolorze. Dzisiaj możemy wybierać wśród, materiałów, faktur, kolorów, kształtów.

Możemy też zamówić takie, które idealnie pasują do naszego domu. Mogą być wykonane z drewna litego, płyt drewnopochodnych, szkła, tworzyw sztucznych. Po prostu przy wytwarzaniu drzwi są wykorzystywane materiały różnorodne. Ważnym ich elementem są też okucia.

Tradycyjne skrzydła instalowane są na dwóch zawiasach. Niekiedy producenci dodają jeszcze jeden pośrodku. Jest to ważne ze względy na późniejszy komfort eksploatacji. Drzwi są wykończone w bardzo różnorodny sposób. Sposób wykończenia zależy przede wszystkim od rodzaju materiału z jakiego zostały wykończone.

Jeśli będą to drzwi drewniane, to wtedy są najczęściej malowane lakierem bezbarwnym, żeby uwypuklić rysunek słoi, ewentualnie maluje się je farbami akrylowymi lub stosuje okleinę. Podobnie jest z drzwiami drewnopodobnymi. Najczęściej spotykany kolor to biel, kolor drewna, brąz. Przy zamówieniach indywidualnych można wybrać sobie kolor dowolny, ale takie drzwi będą na pewno droższe. Wielu producentów stosuje też inny wybieg. Oto sprzedają drzwi, które są jakby niewykończone.

Przyszły właściciel może takie drzwi pomalować specjalnymi farbami na wszystkie możliwe kolory. Może je też okleić lub wykończyć w dowolnym stylu. Takie drzwi są około piętnaście procent tańsze, bo wymagają jeszcze dodatkowego wykończenia.

Drzwi trzeba tak dobierać, by pasowały do całości wystroju domu. Przy wnętrzach nowoczesnych nie zastosujemy zapewne drzwi klasycznych, bo nie będą one pasować do charaktery wnętrza. Natomiast, kiedy wystrój jest tradycyjny, drzwi drewniane sprawdzą się doskonale.