Jakie formalności potrzebne są aby przewieźć ciało zmarłego zza granicy?

Posted by in Inne

W sytuacji, kiedy bliska nam osoba zginie za granicą, będziemy zmuszeni do przetransportowania zwłok do Polski jeśli chcemy, aby nasz bliski został pochowany w Polsce. Istnieją specjalne firmy, które zajmują się zawodowo transportowaniem zwłok zza granicy. Korzystanie z ich usług jest w większości przypadków koniecznością.

Wszystko ze względu na to, że ubezpieczenie, które mamy wykupione na terenie Polski nie pozwala na pokrycie kosztów transportowania zwłok zza granicy w największej ilości przypadków. Warto przy tym wiedzieć, że transportu zwłok zmarłego zza granicy może dokonać tylko taka firma, która ma odpowiednie pozwolenie na takie praktyki. Pozwolenia są potrzebne, dlatego że międzynarodowy transport zwłok jest regulowany szeregiem obostrzeń i przepisów.

Główne z nich reguluje Minister Finansów w ustawie z 2007 roku. Jak zorganizować transport oraz w jaki sposób zachować się i co zrobić w sytuacji transportu zwłok zza granicy do Polski? Należy przede wszystkim wezwać na początku lekarza, który będzie w stanie stwierdzić zgon człowieka. Na tej podstawie wystawiony będzie akt zgonu, na mocy którego można przeprowadzić procedurę chowania zmarłego – zarówno pod względem formalnym, jak i pod względem fizycznym, czyli na cmentarzu.

Po śmierci osoby bliskiej należy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego po wypis aktu zgonu. Akt zgonu jest wystawiany przez urząd tylko na podstawie aktu zgonu wystawionego przez lekarza, który to my musimy dostarczyć do urzędu. Po tym jak człowiek umiera, jego ciało musi znaleźć się jak najszybciej w kostnicy. W takich warunkach może ono przetrwać dowolnie długi czas, oczywiście o ile nie jest on liczony w latach.

W takich warunkach ciało czeka na przykład na to aż bliscy zmarłego zdołają zorganizować międzynarodowy transport zwłok do kraju pochodzenia lub kraju, w którym ciało ma zostać pochowane w grobie lub skremowane i rozsypane w odpowiednim miejscu lub złożone w urnie. Po tym jak pochowamy zmarłego, można ubiegać się o wszelkiego rodzaju procedury, zapomogi, łącznie z wypłaceniem zasiłku pogrzebowego przez ZUS.

Tak to wygląda w Polsce. Zobacz tutaj jakie formy pogrzebowe obowiązują w Tajwanie.