Jakie prace budowlane można wykonać zimą

Posted by in Budownictwo

Budowa domu to przedsięwzięcie długotrwałe i bardzo skomplikowane. Jednak każdy inwestor, który wnosi swój dom chce jak najszybciej zakończyć wszelkie prace budowlane i wykończeniowe i w końcu wprowadzić się do wymarzonego gniazdka. Niestety na tempo i zakres prac ogromny wpływ mają warunki atmosferyczne. Pewnych prac po prostu nie można wykonać w za niskiej temperaturze lub przy ciągłych opadach deszczu. Jakie zatem prace możemy wykonań w zimie?

Sezon budowlany w Polsce zaczyna się zazwyczaj wczesną wiosną i trwa do później jesieni, zanim zaczną już pojawiać się pierwsze poważniejsze mrozy. Jest to czas, w którym powinniśmy doprowadzić naszą inwestycję przynajmniej do stanu surowego zamkniętego. Wraz z nadejściem zimy, front robót powinien przenieść się do wnętrza budynku.

Budowanie po sezonie

Zanim przystąpimy do prac budowlanych w środku domu, musimy mieć na uwadze zapewnienie odpowiedniej wentylacji oraz przynajmniej prowizorycznego ogrzewania. Jest to niezbędne przez wzgląd na schnięcie warstw tynków, gładzi itp. O komforcie pracy budowlańców nie wspominając. To w zimie właśnie możemy przystąpić do wylewania podłóg, murowania ścianek działowych, tynkowania, a także dalszych prac wykończeniowych jak np. kładzenie kafli.

Zaplanowanie niektórych prac budowlanych na zimę, ma jeszcze dodatkowy plus w postaci wolnych terminów u fachowców. Większość budowlańców w sezonie ma bardzo napięty grafik, a w zimie właśnie może nam się udać zatrudnić specjalistę, który na przełomie wiosny i lata odesłałby nas z kwitkiem.

Czego na pewno nie powinniśmy robić zimą

Jeśli pewnie etap prac nie został zakończony przed nastaniem mrozów, powinniśmy odłożyć to do przyszłej wiosny. Pozwoli to nam unikną w przyszłości przykrych niespodzianek związanych z jakością wykonanych prac. Do tego typu prac należą na pewno wszystkie prace ziemne. Gdy grunt jest skuty siarczystymi mrozami po pierwsze trudno w nim drążyć wykopy, a po drugie gdy na wiosnę temperatura wzrośnie może dość do spękań i naruszeń konstrukcji. Tynkowanie i wykonywanie elewacji zewnętrznej również w zimie powinniśmy odpuścić. Należy również pamiętać, że ewentualne niedokończone etapy prac powinniśmy zabezpieczyć przed działaniem warunków atmosferycznych, tak aby na wiosnę nie okazało się, że trzeba coś poprawić.

Przystępując do budowy domu warto jest wykonać harmonogram prac, który pomoże nam lepiej rozplanować przebieg kolejnych etapów inwestycji. Dzięki temu będziemy mogli również wykorzystać okres zimy, tak aby prace budowlane ciągle posuwały się do przodu.

Przeczytaj również inne porady.

Photo credit: Jak-Budowac.pl / Foter / CC BY-SA