Jakie są wady i zalety popularnych grzejników montowanych w domach?

Posted by in Poradniki

Montując w domu nową instalację centralnego ogrzewania, dobrze jest przemyśleć wybór wszystkich urządzeń wcześniej. Najlepiej zdecydować się na jednego producenta tak, by mieć pewność, że wszystko będzie ze sobą pracowało doskonale.

Odpowiedni grzejnik, jaki zainstalujemy w naszym domu, powinien być wybrany nie tylko na podstawie wyglądu. Choć to oczywiście jest również ważne. Natomiast ważny jest też materiał, z jakiego jest wykonany, tak samo, jak jego możliwości grzewcze. Znaczy to, że sprawdzić musimy, jak duże pomieszczenie dany grzejnik jest w stanie ogrzać.

Jednymi z najpopularniejszych grzejników są modele stalowe. Sporo osób wybiera grzejniki płytowe. Mają one bardzo dobrą moc grzewczą, a do tego wyglądają estetycznie. Jednak trzeba wiedzieć, że są bardzo wrażliwe to, jaką jakość ma woda w instalacji centralnego ogrzewania. Zdarza się, że szybko ulegają korozji. Nie sprawdzają się one za bardzo w kotłach otwartych, to znaczy takich, gdzie pali się na przykład węglem. Wtedy bowiem tlen, który dostaje się do grzejników, ma na nie bardzo negatywny wpływ. W grzejnikach płytowych ilość wody wewnątrz jest wiele mniejsza, aniżeli w grzejnikach żeliwnych. Dlatego szybciej reagują one na zmiany temperatury, przez co pomieszczenie nagrzewa się szybciej. Jest to spora oszczędność energii.

Grzejniki żeliwne natomiast są bardzo znane jeszcze z tych starszych instalacji. Pod względem estetycznym może nie wszystkim przypadną do gustu, jednak są bardzo odporne na rdzę. Przez to są niesamowicie trwałe, nawet do kilkudziesięciu lat. Na pewno szybka zmiana temperatury w pomieszczeniu nie jest możliwa, ponieważ grzejniki te długo się nagrzewają i długo stygną. Jest to na pewno spora zaleta, gdy grzejemy pomieszczenie paliwem stałym, wtedy można rzadziej podkładać do pieca, a mimo to grzejnik jest stale ciepły. To spora oszczędność.

Grzejniki wykonane z aluminium są natomiast lekkie i doskonale współpracują z nowoczesnymi kotłami centralnego ogrzewania. W szybki sposób reagują na zmiany temperatur. Na pewno nie są tak popularne, jak grzejniki żeliwne czy stalowe. Więcej tutaj.