Kiedy zlecać różne prace zakładowi pogrzebowemu?

Posted by in Inne

W przeciwieństwie do tradycji amerykańskiej, gdzie stosuje się głównie niewielkie płyty nagrobne, w Europie, a przynajmniej w Polsce bardziej rozpowszechniony jest zwyczaj stawiania nagrobków. Niektóre z nich są bardzo okazałe… i bardzo drogie.

Widać to szczególnie w okolicach 1 listopada – czyli święta zmarłych. Przed tym świętem wiele osób odwiedza też zakład pogrzebowy Wrocław. W różnych celach zresztą: odnowienia nagrobka, przeniesienia go czy postawienia. Tymczasem na prace takie lepiej decydować się w innym terminie.

Kiedy wykonuje się prace na cmentarzu?

Przede wszystkim w zimę (a w listopadzie pogoda bardzo często jest już typowo zimowa) wykonywanie pewnych prac jest niewskazane. Takie prace jak układanie nagrobków czy ponowne ich składanie po pochówku kolejnego zmarłego lepiej przełożyć do wiosny. Jest to spowodowane tym, że ziemia jest zamrożona i samo wykopywanie ziemi jest bardzo ciężkie. Nie mówiąc o tym, że pomnik składany w tym czasie najpewniej by się zapadł. Ileś to zapadniętych grobów widujemy na cmentarzach. Wyglądają one nieładnie, a poza tym zagrażają żywym gościom cmentarza – można się przez nie przewalić i nawet połamać kończyny.
Ponadto zrozumiałe jest, że przed okresem wszystkich świętych w ,,branży” pogrzebowej panuje największy ruch. Nie jedna osoba prowadząca zakład pogrzebowy w tym czasie naprawdę musi odmawiać kolejnych zleceń, bo po prostu nie wyrabiają się czasowo. Inni z kolei odpowiednio windują ceny.

Zadbaj o grób jeszcze przede Świętem Zmarłych

Dlatego tego typu prace lepiej jest zlecić na wiosnę, lato lub wczesną jesienią. Nie tylko prace takie są wtedy łatwiejsze (choćby ze względu na pogodę – nikt z nas nie chciałby pracować na dworze podczas gdy jest bardzo zimno), a ponadto gdy nie goni termin (1-go listopada) ma się na nie więcej czasu, można je wykonać dokładniej.
Niektórzy też bardzo się spieszą z wyborem samego nagrobka, wybierają go już organizując pogrzeb bliskich. Tymczasem zakład pogrzebowy można też odwiedzić kilka – kilkanaście dni po pogrzebie i wtedy już będąc bardziej spokojnym wybrać odpowiedni nagrobek.