Kredyt bankowy dla firm w plusach i minusach

Posted by in Biznes

Chcemy być przedsiębiorczy, bo to gwarantuje nam rynkowy byt. Niestety bardzo często chcieć nie znaczy móc. Główną przeszkodą jest brak niezbędnych środków – to one dają nam możliwości, bez nich arni rusz. Rozwiązaniem jest kredyt bankowy. Warto jednak dobrze zastanowić się, czy taki krok na pewno się nam opłaca. Przyjrzyjmy się zaletom oraz wadom takiego posunięcia.

Na plus

Kredyt bankowy, a konkretnie inwestycyjny ma tę zaletę, że daje nam możliwość otrzymania środków na sfinansowanie bardziej rozbudowanej inwestycji, która może być dla nas przepustką do zawojowania rynku. Dodajmy, że jeśli uda nam się osiągnąć wyznaczony cel zgodnie z założeniami biznes planu, to kłopot zaciągniętej wartości będzie dla nas mało istotny. A jeśli mowa o biznes planie, to jest to kolejna z zalet, ponieważ decydując się na kredyt bankowy, możemy skorzystać z usług doradcy kredytowego, który pomoże nam rozsądnie rozdysponować środki. Nie możemy zapominać też o kwestiach podstawowych. Do tych należy zaliczyć między innymi fakt mówiący o tym, iż kredyt bankowy jest jednym z głównych czynników, który zapewnia zachowanie płynności finansowej prowadzonej przez nas firmy. Pamiętajmy też, że jesteśmy w stanie uzyskać go niezależnie od tego jaki jest charakter prowadzonej przez nas działalności. Jest on elastyczny w stosunku do formy i wielkości naszej firmy. Aby jednak w ogóle móc mówić o uzyskaniu kredytu, powinniśmy zatroszczyć się o zbudowanie pozytywnej informacji gospodarczej. Jak tego dokonać? Kilka przydatnych wskazówek można znaleźć chociażby tutaj.

Na minus

Pozytywna informacja gospodarcza to jeden z kluczowych elementów zdolności kredytowej. Może być ona największym problemem dla firm, które są całkiem świeże na rynku. Młode firmy chcące od razu zaatakować konkurencję sprytnym planem praktycznie nie mają na to szans i z pewnością należy taką sytuację zaliczyć in minus w stosunku do kredytu bankowego. Poza tym, wadą takiego rozwiązania mogą być z pozoru błahe problemy, na które możemy zwyczajnie narzekać – długi proces, mnóstwo formalności. Poza tym należy pamiętać o stosunkowo wysokim oprocentowaniu takiego kredytu, regularnych odsetkach i samoistnym pogorszeniu się zdolności kredytowej.