Kredyt gotówkowy czy kredyt samochodowy? czyli kupujemy samochód!

Posted by in Finanse

Znaleźliśmy wymarzony samochód. Chcemy go kupić, ale nie mamy wystarczającej ilości pieniędzy. Możemy skorzystać wtedy z pomocy banku i wziąć pożyczkę. Jaki kredyt będzie najodpowiedniejszy w takiej sytuacji?

Kredyt samochodowy

Kredyt samochodowy można przeznaczyć jedynie na zakup pojazdu- nie tylko samochodu, także ciągnika, motocykla czy motorówki. Minimalna i maksymalna kwota kredytu nie jest określona, ogranicza ją jedynie zdolność kredytowa kupującego. Czas spłaty takiego kredytu zazwyczaj wynosi do 10 lat. Banki, aby zabezpieczyć spłatę kredytu samochodowego, stosują m.in. zastaw rejestrowy, wesel In blanco czy cesję polisy AC. Kredyty na zakup pojazdu są tanie, ich oprocentowanie zaczyna się już od 7%, czyli nawet tanie kredyty gotówkowe są oprocentowane znacznie wyżej.

Aby pozyskać kredyt samochodowy, potrzebujemy zaświadczenia o zarobkach, a także w wielu bankach będzie wymagany od nas wkład własny – jego wysokość w znacznym stopniu wpływa na wysokość późniejszego oprocentowania.

Dużą wadą pożyczki na zakup pojazdu jest brak możliwości sprzedaży auta przed spłatą całości kredytu oraz fakt, że w razie wypadku, pieniądze z AC dostaje bank, a nie użytkownik samochodu. Ponadto, czas uzyskania kredytu samochodowego jest dużo dłuższy niż w przypadku kredytu gotówkowego, a gotówka, którą otrzymamy, może być przeznaczona tylko na zakup pojazdu, nie można nią pokryć nawet opłat związanych z rejestracją samochodu.

Dlaczego kredyty gotówkowe są lepsze?

Pożyczkę taką zaciągamy na dowolny cel, co oznacza, że może ona zostać przeznaczona na zakup samochodu oraz pokrycie wszystkich związanych z tym kosztów: opłat urzędowych czy zakupu dodatkowych opon. Wysokość kredytu jest zależna tylko od wysokości dochodów osoby, która się o niego ubiega i nie jest konieczny wkład własny. Oprocentowanie kredytu gotówkowego jest wyższe niż samochodowego, jednak decyzja kredytowa jest podejmowana szybciej i nie wiąże się z tak dużą ilością formalności. Ponadto, bank nie będzie od nas wymagał dodatkowych zabezpieczeń pożyczki, a pojazd będzie można sprzedać w każdym momencie.

Co wybrać?

Jeśli zdecydujemy się na zakup auta na kredyt, musimy dokładnie przemyśleć, co jest dla nas najważniejsze: niskie oprocentowanie czy szybkie pozyskanie gotówki. Gdy zdecydujemy się na kredyt samochodowy, warto poczekać z zakupem do początku roku, kiedy salony organizują wyprzedaże i oferują atrakcyjne promocje pożyczek. Jeżeli wolimy mieć większą swobodę w dysponowaniu pożyczką oraz uzyskać ją szybko, bez zbędnych formalności, wybierzmy kredyt gotówkowy. Zapewni on większy komfort, gdy okaże się, że brakuje nam pieniędzy np. na rejestrację pojazdu.

Zawsze należy dokładnie przeanalizować sytuację, w której się znajdujemy. Pozwala to na znalezienie najlepszego możliwego rozwiązania. Dla jednych kredyt samochodowy będzie najodpowiedniejszy, dla innych sprawdzi się tylko kredyt gotówkowy. Niewykluczona jest również sytuacja, gdy najkorzystniej będzie połączyć obie opcje i wziąć dwie różne pożyczki.