Który kominek lepszy – tradycyjny czy elektryczny?

Posted by in Poradniki

Kominek w domu to coś, o czym marzy wiele osób. Wielu z nas pragnie siedzieć wieczorami przed kominkiem, by wpatrywać się w uspokajające płomienie. Szczególnie jest to przyjemne jak na dworze jesienne i zimowe chłody.

Wiele osób decyduje się na kominek tradycyjny, jednakże jego montaż nie zawsze jest możliwy. W takiej sytuacji mamy na szczęście alternatywę – kominek elektryczny. Montaż tradycyjnego kominka powinniśmy planować bardzo wcześnie, bo już na etapie projektowania domu. Wymaga on podłączenia do właściwego przewodu kominowego, doprowadzenie powietrza, które jest niezbędne do prawidłowego spalania, jak i odpowiednio wytrzymałego fundamentu lub stropu w miejscu, w jakim ma stanąć. Jak więc decyzja o montażu kominka zapadnie w czasie wykańczania domu albo w trakcie jego użytkowania, to zastosowanie standardowego kominka będzie raczej niemożliwe.

A jeśli już to będzie się to wiązać z wielkimi kosztami. Inaczej to wygląda w przypadku kominka elektrycznego. Kominki elektryczne są to urządzenia, które nie mają specjalnych wymagań technicznych (no może poza podłączeniem do prądu). Tego rodzaju kominek możemy zakupić w dowolnym czasie, a także ustawić, gdzie chcemy. Będzie idealny do mieszkań w bloku, w których montaż tradycyjnego kominka nie wchodzi w grę.

Pod tym względem kominki elektryczne są o wiele lepsze niż tradycyjne zastosowania. Tradycyjny kominek ogrzewa pomieszczenie, w którym jest po prostu zainstalowany. Jeśli chcemy, żeby stanowił wydajne źródło ciepła, to musimy wyposażyć go we wkład kominkowy. Wybierając odpowiedni, powinniśmy sugerować się nie tylko jego wyglądem i ceną, lecz również mocą oraz podawaną w procentach sprawnością.

Moc wkładu musimy dobrać do wielkości ogrzewanej powierzchni. Jak kominek zostanie wyposażony w tak zwany płaszcz wodny, to jest w stanie ogrzewać także wodę użytkową. Takich możliwości niestety nie zapewnia kominek elektryczny. Najlepszy jest on do ogrzewania pomieszczenia, w jakim stoi. Ma jednak tę zaletę, że jest urządzeniem mobilnym, więc można go przenosić do różnych pomieszczeń i dzięki temu dogrzewać inne pokoje. Więcej pod linkiem http://naszglospoznanski.pl/kominek-elektryczny-jak-dziala-i-kiedy-warto-go-kupic/