Laptop czy tablet?

Posted by in Komputery

Szybko rozwijająca się technologia sprawia, że co kilka lat nasz sprzęt okazuje się przestarzały, a komputer w domu to sprawa tak oczywista jak telewizor czy odkurzacz. Już od pewnego czasu komputery stacjonarne zostały wyparte przez laptopy, które można wszędzie wziąć ze sobą. Teraz podobne funkcje spełniają również tablety, jeszcze mniejsze i poręczniejsze urządzenia, tak chętnie wybierane przez młodzież.

Jeśli właśnie stoimy przed dylematem jaki sprzęt kupić: laptop czy tablet, warto chwile się zastanowić nad użytecznością obu sprzętów. Laptop choć większy i cięższy od tabletu wciąż ma więcej możliwości. Możemy na nim nie tylko korzystać z Internetu i poczty elektronicznej, ale przede wszystkim wykonywać wszelkie czynności jak w przypadku komputera stacjonarnego. Laptopy wyposażone są zazwyczaj w stabilne systemy operacyjne i pakiety biurowe, a coraz większe pamięci wewnętrzne i coraz szybsze procesory otwierają przed użytkownikiem niezliczone możliwości korzystania z różnych profesjonalnych oprogramowań.

Minusem laptopa jest z pewnością nie tylko jego ciężar i wielkość, ale również bateria, którą trzeba często ładować, zaś zasilacz również zajmuje sporo miejsca, co może być uciążliwe w podróży. Niektóre laptopy mają też zbyt słabe parametry by w wysokiej jakości oglądać filmy czy grać w gry. Dla ludzi często podróżujących i chętnie surfujących w Internecie idealnym rozwiązaniem wydaje się tablet. Cienka i lekka konstrukcja formatu zeszytu zmieści się do plecaka lub damskiej torebki. Tablety są przystosowane głównie do korzystania z Internetu, ich systemy operacyjne i oprogramowanie pozwalają przede wszystkim na instalowanie podobnych jak na smart fony aplikacji, służących nie tylko do rozrywki ale i ułatwiających codzienne życie (np. płatności w banku).

Tablety sprawdzają się idealnie do odtwarzania plików multimedialnych, oglądania filmów w samochodzie czy samolocie, czytania e-booków. Niektóre modele mają co prawda możliwość dołączenia klawiatury, jednak oprogramowanie pod kątem np. programów biurowych jest uboższe i nie pozwala na normalną pracę jak w przypadku laptopa czy komputera stacjonarnego. Wybierając urządzenie pomiędzy laptopem i tabletem trzeba więc mieć na uwadze przede wszystkim przeznaczenie sprzętu, tak by potem nie być rozczarowanym i nie żałować wydanych pieniędzy. Więcej na temat tabletów tutaj.