Lokaty bankowe dla studentów

Posted by in Finanse

Najbardziej niedocenianą przez banku grupą potencjalnych inwestorów – klientów zainteresowanych założeniem i prowadzeniem lokat – są niewątpliwie studenci, którzy w tym zestawieniu wyprzedzają między innymi emerytów. Takie ignorowanie potrzeb (ale i finansowych możliwości!) studentów wynika głównie z przekonania, że jako osoby młode nie mają jeszcze wystarczającej ilości pieniędzy na potencjalne inwestycje.

Student też umie oszczędzać

Rzeczywistość pokazuje jednak, że studenci – a ogólnie rzecz ujmując osoby poniżej 26. roku życia – są równie dobrymi inwestorami, co zwyczajni klienci banku. W pewnym sensie nawet o wiele lepszymi, ponieważ bardzo często zakładana w banku lokata jest dla nich jedynym źródłem ewentualnego zarobku, stąd starają się wybierać te oferty, które są dla nich najkorzystniejsze i pozostają dzięki temu wiernymi klientami swoich banków.

Równie często student korzystający z dobrodziejstw lokat robi to dlatego, że wcześniej ktoś z członków rodziny – dziadkowie, rodzice – taką lokatę mu założyli, aby na niego zarabiała i w przyszłości przyniosła zyski. Z tego powodu niektóre banki, szczególnie te nastawione na młodych klientów, otwierają specjalne linie ofertowe właśnie dla studentów oraz osób, które nie skończyły 26. lub 30. roku życia (tzw. rachunki lokatowe dla młodych – dowiedz się więcej).

O tym, że taki krok ze strony banku jest niezwykle opłacalny, świadczą same dane z zestawień. Przykładowo ranking lokat z czerwca 2013 roku dobitnie pokazał, że ilość podpisanych umów z osobami poniżej 25. lat wzrósł czterokrotnie w porównaniu z tym samym okresem, ale w roku 2012.

Lokaty z niskimi wkładami własnymi

Z dość oczywistych względów oferty lokatowe kierowane do uczniów i studentów mają charakterystycznie niski próg wkładu własnego, zaczynający się nawet od 500zł. Dzięki temu taką lokatę może założyć nawet nastolatek, lokując na niej przykładowo pieniądze z osiemnastki lub zarobione w swojej pierwszej pracy.

Tego typu lokatowe rachunki prócz niskiego wkładu mają również inną cechę charakterystyczną – można je zawierać nawet na czas jednego tygodnia lub miesiąca, co jest właściwie niespotykane w ofertach skierowanych do dojrzałych i zarabiających odbiorców.

Nic dziwnego, że z takich ofert korzystają nawet zwykli klienci – zakładając lokaty na swoje dzieci lub innych członków rodziny – zarabiając dzięki temu na korzystnym oprocentowaniu i nie „zamrażając” pieniędzy na długie miesiące, ale mając do nich praktycznie bezproblemowy dostęp.