Malowanie ścian – nie popełnij tych błędów!

Posted by in Budownictwo

Może się wydawać, że malowanie ścian to strasznie łatwe zajęcie. Nie do końca tak jest. No dobra, nie trzeba być sowicie opłacanym fachowcem, żeby móc tchnąć nowe życie w starą ścianę, niemniej, jak każda budowlana czynność, tak i zwykłe pomalowanie ściany to proces składający się z kilku pomniejszych kroków. Odpowiednio dobrane przynoszą wspaniałe rezultaty. Pamiętaj, żeby nie popełnić podstawowych błędów!

 

Bardzo istotne błędy popełniamy już przed samym malowaniem – w zakresie wyboru farb i sprzętu malarskiego. Później jest jeszcze gorzej, a największe grzechy to źle dobrany czas na przeprowadzenie prac, źle przygotowane pokoje, a także niewłaściwe przygotowanie podłoża.

Przygotowanie podłoża jest prawie tak samo ważne, jak samo malowanie

Za żadne skarby nie rozpoczynaj malowania, jeśli ściany nie będą idealnie czyste. No dobra, nie muszą błyszczeć, ale uważaj, gdy ściany pylą, widać, że są zakurzone, widoczne są na nich tłuste plamy. Nie lekceważ również ścian, kiedy widocznie będą na nich różnego rodzaju popękania i inne ubytki.

Podkład to niezbędna podstawa

Zawsze pamiętaj o wcześniejszym zagruntowaniu. To konieczność, żeby odpowiednio wzmocnić podłoże, a także poprawić przyczepność farby. Środek gruntujący to naprawdę nieduży wydatek, warto więc o nim pamiętać.

Dobierz odpowiedni czas i temperaturę malowania

Temperatura powietrza podczas malowania to bardzo istotny parametr. Idealny jej przedział to od 5+ do 30+. Istotna jest także wilgotność. Ściany powinny być suche, gdyż wilgotne ściany to prosta droga do łuszczenia się farby.

Zabezpiecz otoczenie

Jeśli chcesz ograniczyć swoją pracę tylko do przygotowania ścian, podłoża i w końcu do najważniejsze czynności, czyli do malowania, nie zapomnij o odpowiednim zabezpieczeniu otoczenia – przykryj dokładnie różne sprzęty, okna i drzwi. Najlepiej nadaje się do tego folia malarska.

Dostosuj odpowiednie tempo

Malowanie powinno być procesem szybkim. Nie, to na pewno nie są wyścigi, lecz odpowiednio skoordynowane prace (kryjemy jedną ścianę nie robiąc w tym czasie przerw) wpłyną na lepszy efekt końcowy.

Na malowaniu nie ma, co oszczędzać

Malowanie ścian zbyt rzadką farbą to nie jest dobry pomysł. Rozcieńczanie farb to prosta droga do pojawienia się zacieków. Nie warto też decydować się na zakup jak najtańszego jej rodzaju. Zaoszczędzimy, ale tylko pozornie.

Właściwa kolejność

Malowanie zacznij od sufitu. Pokrywaj go pasami prostopadle do ściany z oknem. W dalszej kolejności – narożniki i krawędzie. Teraz przychodzi czas na ściany, a na samym końcu – futryny okienne i drzwiowe.

Więcej porad na temat dekorowania ścian znajdziesz na Castorama.pl