Malowanie z pomysłem

Posted by in Wnętrza

Planując odświeżenie koloru ścian, zazwyczaj kupujemy farbę na zapas. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko, że farba skończy się w trakcie malowania. Jednak po zakończeniu prac pozostajemy nie tylko z efektownie wykończoną ścianą, ale również z częściowo pełną puszką produktu. Co w takim razie zrobić z pozostałościami farby?

Właściwy dobór ilości farby potrzebnej do pomalowania wykańczanej powierzchni jest trudnym zadaniem. Nawet jeśli przeprowadzimy dokładne obliczenia, zazwyczaj okazuje się, że na dnie puszki zostaje jeszcze znaczna ilość preparatu. Te pozostałości możemy sprytnie wykorzystać w aranżacji naszego mieszkania lub przechowywać i zachować na przyszłość.

Malowanie z pomysłem

Pozostałości kolorowej farby sprawdzą się znakomicie do wykonania drobnych dekoracji w naszym domu. Możemy np. za pomocą szablonów wykonać niewielkie aplikacje ścienne, które ciekawie urozmaicą aranżację wnętrza. Ponadto pozostałości farby sprawdzą się doskonale podczas różnego rodzaju prac rękodzielniczych. Ciekawym rozwiązaniem będzie np. pomalowanie doniczek czy słoików czy różnego rodzaju okolicznościowych dekoracji. Zanim pozbędziemy się częściowo pełnych puszek, warto puścić wodze fantazji i zastanowić się jak kreatywnie wykorzystać resztki farby. Narzędzia malarskie, jakie mogą być przydatne podczas takich prac, można znaleźć na:

http://www.castorama.pl/produkty/narzedzia-i-artykuly/narzedzia-malarskie/walki.html

Szczelne przechowywanie

Jeśli wena twórcza nie przychodzi do nas od razu, pozostałości farby możemy z powodzeniem przechowywać. Preparat najlepiej przechowywać w oryginalnych i szczelnie zamkniętych opakowaniach. Dekle warto dodatkowo zabezpieczyć np. za pomocą taśmy malarskiej, aby ograniczyć dostęp powietrza. Tak zamknięte pojemniki z farbą powinny znaleźć się w suchym i ogrzewanym pomieszczeniu.

Utylizacja

Jeśli jednak jesteśmy pewni, że resztki farby jakie nam zostały na pewno nie znajdą już zastosowania w aranżacji naszego mieszkania, należy je zutylizować. Absolutnie nie można wylewać preparatu do zlewu ani wyrzucać razem z normalnymi odpadami. Puszki oraz wiaderka częściowo wypełnione farbą należy oddać w punktach selekcji odpadów.

Zanim jednak ostatecznie pozbędziemy się puszek z resztkami farby, warto również zapytać rodzinę oraz znajomych, czy ktoś z bliskich jest zainteresowany wykorzystaniem preparatu. Może się okazać, że w najbliższym gronie mamy utalentowaną osobę, która w kreatywny sposób wykorzysta farbę w aranżacji swojego domu.