Moda na Air Maxy

Posted by in Moda

Jestem kobietą i mogę śmiało potwierdzić stwierdzenie, że torebek i butów nigdy w kobiecej szafie dość. Muszę Was jednak zdziwić – w naszych szafach nie tylko pojawiają się szpilki, których każdy kolejny model podbija nasze serca. Ostatnio moim nabytkiem stały się kultowe buty sportowe Nike Air Max. Zachwyciły mnie do tego stopnia – nie tylko swoim wyglądem, ale też wyjątkową wygodą, że po zakupie postanowiłam dowiedzieć się czegoś więcej na ich temat. Oto, czego się dowiedziałam.

Nike Air Max na rynku światowym istnieje od 1987 roku (pierwszy plus – jesteśmy więc rówieśnikami). Buty te stały się następcą serii butów Air Stab. Sekretem butów Air Max było (i wciąż jest) uwydatnienie poduszki powietrznej na zewnątrz (dotychczasowo ukryta była wewnątrz podeszwy). Fakt ten przyczynił się nie tylko to tego, że buty są nie tylko lekkie, ale też niezwykle wygodne (drugi plus).

Buty początkowo przeznaczone były dla biegaczy, jednak bardzo szybko stały się celownikiem pozostałych sportowców i ludzi, którzy ze sportem nie mieli wiele wspólnego. Wśród nabywców byli zarówno dorośli, jak i dzieci. Z roku na rok modeli (różnych designów i kolorów) przybywało. Wśród nich można wyróżnić Air Max 2, Air Max Elite, Air Max Skyline czy Air Max Plus (znane także jako Air Max TN). Co ciekawe, również gwiazda koszykówki James LeBron ma swoją własną linię – Nike Air Max LeBron shoe line.

Warto zaznaczyć, że buty Air Max skonstruowano tak, by zapewniały doskonałą przyczepność przy niskiej ścieralności podeszwy. Co więcej, design butów pozwala na zabezpieczenie ścięgna Achillesa (plus numer trzy), dzięki czemu buty stanowią ochronę przed jego uszkodzeniem.

Za sprawą oryginalnych kształtów, kolorystyce i takich cech jak wygoda i lekkość, buty te związane są nie tylko ze sportem, ale również z modą – można je odnaleźć w praktycznie każdym stylu, jednak najbardziej widoczne jest to w stylu urban fashion, znanym także pod nazwą stylu miejskiego.

Obecnie, buty Air Max przeżywają „renesans”. Najczęściej spotkamy takie modele jak Air Max 90 czy Air Max 1. Bez wątpienia buty Air Max są ikoną stylu, która jest w zasięgu ręki każdego z nas. W moim posiadaniu już są, a są także u Was?