Modnie i wygodnie. Jakie buty nosić w ciąży?

Posted by in Zdrowie i uroda

Kobietom w ciąży, szczególnie w tej zaawansowanej, zależy przede wszystkim na wygodzie. Żadna z nas nie wyobraża sobie jednak, żeby na 9 miesięcy zapomnieć o poczuciu estetki i modzie. Warto się zastanowić, jaki rodzaj obuwia najlepiej sprawdzi się w tym wyjątkowym czasie.

Jakie buty najlepiej nosić będąc w ciąży?

Przez pierwsze kilka miesięcy zapewne wybór obuwia nie będzie aż tak dużym problemem, bowiem buty powinny jeszcze pasować na stopę. Często okazuje się jednak, że z biegiem czasu rośnie nie tylko nasz brzuch, ale również stopa. Jej rozmiary zmieniają się przede wszystkim wszerz, bowiem stopy zaczynają puchnąć. Zdarza się również, że ze względu na rozluźnienie więzadeł wewnątrz ciała pojawia się płaskostopie. W takich przypadkach warto zadbać o zakup odpowiedniego obuwia, bowiem wciskanie na siłę zbyt małych butów skończy się obtarciami i obolałymi stopami. Wygoda użytkowania niedopasowanego obuwia także pozostawia wiele do życzenia, zatem nie warto ryzykować. Okazuje się, że w ciąży niekoniecznie najlepszym rozwiązaniem będą buty na płaskiej podeszwie. Sprzyjają one płaskostopiu, zatem niewielki obcas jest nawet wskazany. Na stabilne i wygodne chodzenie pozwoli nam 2-2,5 centymetrowy obcas.

Wysoki obcas w ciąży?

Kobiety kochają szpilki, jednak bardzo często mówi się o ich złym wpływie na nasze zdrowie. W ciąży szczególnie zależy nam na dobrym samopoczuciu oraz wygodzie. Może się zatem wydawać, że na kilka długich miesięcy ulubione obcasy należy schować głęboko w szafie. Należy pamiętać, iż w tym okresie stopy i kręgosłup kobiety są dodatkowo obciążone, a szpilki będą jeszcze to obciążenie zwiększać. Nie bez znaczenia jest również nasza postawa – w ciąży środek ciężkości przesuwa się na brzuch, zatem utrzymanie równowagi na wysokim obcasie będzie jeszcze trudniejsze niż zwykle. Rozsądniejsze będzie unikanie szpilek i wybieranie obuwia, które jest nie tylko wygodniejsze, ale przede wszystkim dużo bezpieczniejsze.

***

Przeczytaj również ten wpis, aby dowiedzieć się jak chronić głowę jesienią i zimą.