Muzyka w aucie – czy oby na pewno bezpieczna?

Posted by in Motoryzacja

Jedni ją kochają i nie potrafią wyobrazić sobie bez niej jazdy. U innych wywołuje jedynie frustrację i niebezpiecznie rozkojarzenie. Mowa o muzyce w aucie. Dziś już niemal każdy samochód posiada wbudowane radio. Warto więc zadać sobie pytanie – czy na pewno jest to bezpieczne?

Dzięki płynące z głośników, niezależnie czy jest to radio czy włączona płyta, skupiają (czasami nieświadomie) uwagę kierowcy, odrywając go od tego co na drodze. Tym samym staje się on zagrożeniem dla innych podróżujących. Biorąc pod uwagę wyłącznie ten argument, słuchanie radia powinno być zakazane na tej samej zasadzie jak rozmowa przez telefon komórkowy.

Te dwie z pozoru odmienne sprawy mają jednak wspólny mianownik – angażują uwagę prowadzącego. I od razu powstaje pytanie – czy na pewno słuchanie muzyki (lub audycji) oraz rozmowa są na równi rozpraszające? Odpowiedź nie jest oczywista, gdyż zależy od indywidualnych uwarunkowań kierowcy.

Kierowanie autem przy dźwiękach ulubionej piosenki może pobudzać koncentrację, ale też wypływać na jej rozproszenie. Podobnie w przypadku rozmów telefonicznych. Warto jednak pamiętać, że i one potrafią mocno zaangażować uwagę kierowcy.

Biorąc pod uwagę powyższe argumenty należy zadać sobie pytanie – czy zatem słuchanie muzyki podczas jazdy jest w pełni bezpieczne? A może powinno być zakazane, podobnie jak rozmowa przez telefon?

Zwolennicy drogowych dźwięków z pewnością użyją argumentu, iż rozmowa komórkowa dopuszczana jest w systemie głośnomówiącym. Podobnie przecież jest z muzyką. Czyż jednak tym samym nie rozmijamy się z zasadniczym problemem – zaangażowania umysłowego w inną czynność niż prowadzenie auta?

Drugą istotną kwestią jest poziom hałasu, jaki emituje muzyka puszczana w aucie. W przypadku zbyt podkręconych głośników można np. nie usłyszeć dźwięku karetki czy wozu policyjnego. Podobnie ostrzegawcze trąbienie innych kierujących może pozostać niezauważone.

Z radia w samochodzie z pewnością korzystać trzeba z głową. Bez rozkręcania głośności na pełen regulator. Nie można zapomnieć też o tym, że słuchanie muzyki niweluje zmęczenie podczas jazdy i może pobudzać koncentrację. Żywiołowe rytmy skutecznie pomogą pozbyć się senności. Podobnie jest z audycjami radiowymi. Jeśli trafimy na ciekawy program, podróż upłynie szybciej i bezpieczniej, gdyż skupimy się na słowach uczestników. Oczywiście jest to propozycja wyłącznie dla osób z dobrą podzielnością uwagi. W innym przypadku może być przyczyną opóźnienia reakcji i refleksu. Więcej tutaj.