Na co zwrócić uwagę przy wyborze lokaty?

Posted by in Finanse

Produktów bankowych z dziedziny oszczędnościowo-inwestycyjnej, jest na rynku bardzo wiele, więc aby wyszukać ten najlepszy i najbardziej odpowiadający naszym oczekiwaniom, przyjdzie nam sprawdzić dziesiątki a nawet setki ofert. Pomocny w tym zawsze jest aktualny ranking lokat, ale przede wszystkim należy wiedzieć, czym się kierować i na co zwracać szczególną uwagę, aby właściwie ocenić opłacalność każdego z produktów oszczędnościowych.

Szukaj najwyższego oprocentowania

finanseOprocentowanie lokaty zwykle jest czynnikiem, na który w pierwszej kolejności zwraca uwagę większość przyszłych deponentów i jest to bardzo słuszne podejście, gdyż przede wszystkim na jego podstawie można oszacować potencjalne zyski oczywiście o ile mamy do czynienia z wartością stałą niezmieniającą się podczas trwania umowy. Porównanie lokat warto więc zaczynać od wartości oprocentowań, ale pamiętać należy także o innych czynnikach, które w znacznym stopniu wpływają na późniejsze profity.

Długość umowy i kapitalizacja odsetek też ma znaczenie

Analizując lokaty krótko i długoterminowe, szybko dojdziemy do wniosków, że bardziej opłacalne z punktu widzenia korzystniejszych oprocentowań są produkty o długim terminie zapadalności przekraczającym 12 miesięcy i więcej. Umowy długoterminowe wprawdzie wymuszają na deponencie zamrożenie na długi czas całości zdeponowanych środków, ale w zamian oferują oprocentowanie atrakcyjniejsze niż produkty krótkoterminowe, co za tym idzie pozwalają więcej zyskać. Jeżeli zatem nie obawiamy się utraty płynności finansowej i możemy sobie pozwolić na ulokowanie kapitału w dłuższym okresie czasu na korzystniejszy procent, warto to zrobić. W innym przypadku można skorzystać z ofert krótkoterminowych i zdeponować oszczędności na lokatach kwartalnych, półrocznych, rocznych, a nawet kilkudniowych.

Bez względu na to jaką umowę z bankiem podpiszemy i na jak długo zdeponujemy nasze oszczędności, ważnym czynnikiem oprócz oprocentowania jest także częstotliwość kapitalizacji odsetek. To od niej zależy tak naprawdę na ile korzystna będzie dla nas lokata bankowa, gdyż im częściej odsetki będą dopisywane do naszego konta, tym większy procent zysku otrzymamy w przyszłości. Warto zatem wiedzieć, że oferta wysoko oprocentowana, ale pozbawiona kapitalizacji odsetek nie pozwoli zyskać tyle, co produkt oprocentowany niżej, ale z częstą kapitalizacją.

Co zrobić by wybrać właściwie?

Kryteriów właściwej oceny lokat jest wiele. Należy zwracać uwagę na oprocentowanie, kapitalizację, długość umów, a także na wszelkiego rodzaju prowizje, ubezpieczenia, czy kary w przypadku wcześniejszego wycofania się z umowy. Dodatkowo należy ocenić własną sytuację finansową i czy pozwala ona na zdeponowanie na określony czas pewnej sumy pieniędzy. Wszystko to ma wpływ na decyzję o lokowaniu środków na procent, a pomocy we właściwym wyborze szukać można u doradców finansowych, lub korzystając z aktualnych rankingów lokat.