Na jakie rzeczy warto zwrócić uwagę, kiedy kupujemy grzejniki płytowe?

Posted by in Poradniki

Wybór odpowiednich grzejników do domu ma wpływ na późniejszy komfort ogrzewania. Trzeba więc dobrze zastanowić się nad decyzją. Na co zwrócić uwagę, gdy kupujemy grzejniki płytowe, które są jednymi z najpopularniejszych?

W pierwszej kolejności musimy ustalić, jak dużo ciepła będzie potrzebne w konkretnych pomieszczeniach. Jest to niezbędne przy wyborze odpowiednich grzejników płytowych. Tego typu grzejniki mogą posiadać od jednej do nawet trzech płyt grzewczych. W przypadku jednej płyty mowa jest o grubości około sześciu centymetrów, czyli jest to wymiar dość niewielki, jaki pozwala na montaż w wielu miejscach. Kiedy w grę wchodzą dwie płyty, to trzeba mieć na uwadze to, że efektywność grzania nie jest dwa razy większa. Dzieje się tak, ponieważ ciepło uwalniane przez drugą płytę jest odbijane częściowo przez pierwszą. Dlatego określa się, że moc tej drugiej płyty jest mniejsza, aniżeli pierwszej o około trzydzieści procent, co jest całkiem sporą liczbą. Dlatego często grzejnik płytowy z jedną płytą jest wystarczający i dość dobrze nagrzewa powietrze w pomieszczeniu.

Z reguły takie grzejniki zawieszane są pod oknem. W tym miejscu bowiem jest bardzo korzystna cyrkulacja powietrza. Ciepło bardzo dobrze rozchodzi się po pomieszczeniu. Jeśli takiej możliwości nie mamy w swoim mieszkaniu, to musimy mieć na uwadze to, że grzejnik umieszczony na innej ścianie musi mieć często nieco większe wymiary, niż taki, który normalnie znajdowałby się pod oknem. Standardowa wysokość grzejnika płytowego pod oknem to około sześćdziesięciu centymetrów. Natomiast jego długość zależy od wielkości pomieszczenia, czyli od potrzebnej mocy. Każdy producent powinien udostępnić tabelę, w której można sprawdzić, jaka jest moc grzejnika o danych wymiarach. Wtedy możemy wybrać dokładnie taki, jakiego nam potrzeba.

Dobierając odpowiedni grzejnik, zwróćmy uwagę na przyłącza. Jeśli wykonujemy całą instalację od początku do końca, na przykład w nowym domu, to możemy wszystko zaplanować z góry. Natomiast, jeżeli zmieniamy stare grzejniki na nowe, to łatwiej będzie pomyśleć o takich samych przyłączach. To znaczy, jeśli aktualnie są one prowadzone od dołu, to wybierzmy taki sam rodzaj montażu. Jak widać, jest parę rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę podczas kupowania grzejników płytowych. Więcej tutaj.