Na jakie rzeczy zwrócić uwagę, gdy kupujemy wentylator?

Posted by in Poradniki

Każdego roku narzekamy na uciążliwe fale upałów. Fakt, iż nie ma ich bardzo dużo w ciągu całego lata, jednak nawet te kilka dni potrafią być bardzo męczące. Może w tym roku warto pomyśleć o wentylatorze?

Zapewne już od paru lat obiecujemy sobie, że kupimy w końcu to jakże przydatne urządzenie. Warto zatem wreszcie zrealizować swoje postanowienie i zakupić wentylator. Należy zastanowić się, jaki wentylator będzie dla nas najlepszy. Można zdecydować się na tradycyjny lub kolumnowy. Ten pierwszy to model, jaki jest najbardziej popularny. Może on być wykonany z metalu albo plastiku. Posiada jedno śmigło o dość sporej średnicy. Może mieć wysoką podstawę. Wtedy można go postawić na podłodze albo też niższą podstawę. W takim wypadku można go umiejscowić na biurku. Doskonale nadaje się na przykład do pracy.

Wentylator kolumnowy z kolei ma kilka mniejszych śmigieł, które są umiejscowione w pionie. Takie wentylatory są bardzo estetyczne i doskonale wpasowują się w przestrzeń domu i aranżację wnętrza. Są na pewno dla osób, jakie oprócz funkcjonalności cenią sobie też estetykę.

Kupując takie urządzenie, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na trzy rzeczy, a mianowicie na moc, wydajność oraz głośność pracy takiego urządzenia. Jeśli chodzi o ten pierwszy parametr, to wentylatory mają najczęściej bardzo małą moc. Przez to też pobierają mniej prądu. 30-50 W to moc, która będzie dla nas wystarczająca. Nie musimy więc szukać bardzo wysokiej mocy. Z kolei, jeśli chodzi o wydajność, tutaj sprawa przedstawia się tak, że o wiele większą wydajność mają wentylatory kolumnowe. Dlatego, jeżeli zależy nam na ochładzaniu dużej powierzchni, to na pewno powinniśmy się zdecydować na takie właśnie urządzenie.

Gdy natomiast chodzi o głośność pracy, tutaj trzeba sprawdzić dokładnie na opakowaniu. Niestety, siedzenie dłuższy czas w hałasie powyżej 55 decybeli może wywoływać rozdrażnienie. Dlatego kupujmy wentylatory, w przypadku których ten parametr nie jest większy niż pięćdziesiąt decybeli. Wtedy komfort pracy będzie na pewno lepszy. Więcej w artykule Wentylator – czy wiesz, czym się różni od klimatyzatora?