Najważniejsze zasady dotyczące wyboru drzwi zewnętrznych

Posted by in Poradniki

Gdy mamy w planach wybór drzwi zewnętrznych powinniśmy zwracać uwagę na wszystkie czynniki, które mają wpływ na ich funkcjonalność, bezpieczeństwo, wygląd, jak i długoletnią trwałość. To niezbędne, gdy chcemy wybrać jak najlepiej.

Pamiętajmy, że drzwi zewnętrzne musimy po pierwsze dopasować do otworów w murze, które są zaprojektowanie przez architekta. Drzwi w rozmiarach standardowych są tańsze od drzwi w rozmiarach nietypowych. W budownictwie jednorodzinnym świetnie sprawdzają się drzwi o standardowej szerokości, czyli 90 centymetrów. Bez problemu mieszczą się w nich wszelkie przedmioty i meble, które chcemy wnieść do domu.

Drzwi zewnętrzne chronią dom, więc jak już wybierzemy ich rozmiar, to należy zwrócić uwagę na elementy wyposażenia, które są decydujące o poziomie bezpieczeństwa. Muszą mieć one wytrzymałą konstrukcję i zabezpieczenia antywłamaniowe. Najbardziej znane to bolce antywywważeniowe.

Najważniejsze materiały konstrukcyjne w drzwiach drewnianych to ramiaki. Najlepsze są klejone, gdyż zapobiega to wypaczaniu i wzmacnia wytrzymałość całości. Dobrym uzupełnieniem są elementy zewnętrzne, czyli płyciny, które powinny być wodoodporne.

Zależnie od konstrukcji i wyposażenia, drzwi zewnętrzne odznaczają się różną izolacyjnością. Im mniejszy jest współczynnik całkowitej przenikalności cieplnej drzwi, tym bardziej korzystnie. Drzwi z drewna sosnowego są cieplejsze od drzwi z drewna dębowego, tak samo cieplejsze są również drzwi o grubszej konstrukcji. Im więcej przeszkleń, tym można się spodziewać, że łatwiej będą przepuszczać ciepło.

Jednym z bardziej istotnych czynników wyboru drzwi zewnętrznych jest ich barwa. Powinna być ona dobrana do odcienia elewacji, koloru montowanych okien czy dachu. Przy wyborze kolorów miejmy na uwadze, iż ciemne barwy są bardziej wrażliwe na wpływ promieni słonecznych. Tak więc drzwi o takich kolorach nie są dobre do montażu po południowo-zachodniej stronie domu.

Ale to nie wszystko, bo drzwi zewnętrzne pozwalają na zastosowanie rozwiązań bardziej wyspecjalizowanych. Na przykład są drzwi przystosowane do budownictwa inteligentnego. Wykorzystanie w nich odpowiednich zamków i elementów sterujących umożliwia włączyć je w układy sterujące instalacji domu inteligentnego. Więcej pod tym adresem http://www.m-ekspert.pl/drzwi-zewnetrzne-jakie-cechy-powinny-posiadac/