Nowoczesny system zarządzania rozwijającą się firmą

Posted by in Biznes, Gospodarka, Praca

Wielu nowoczesnych przedsiębiorców, prowadzących firmy, które szybko się rozrastają i zatrudniają coraz więcej pracowników, w pewnym momencie musi uporać się z coraz to bardziej skomplikowanym rozliczaniem czasu pracy. Tym bardziej sytuacja jest patowa, jeżeli grafiki obowiązujące w danym przedsiębiorstwie nie są regularne i nie można w góry założyć, że w ciągu dnia dany pracownik przepracuje, np. 8 godzin. Po ostatniej nowelizacji kodeksu pracy, pracodawca ma prawo wprowadzać nawet roczne okresy rozliczeniowe, a co się z tym wiąże, ma prawo dostosowywać czas pracy zatrudnionego personelu do aktualnego zapotrzebowania firmy.

Z pomocą przychodzą wtedy systemy do elektronicznej rejestracji czasu pracy. Dzięki nim rozliczenie ilości godzin spędzonych w pracy staje się o wiele prostsze. Dzieje się tak dzięki pełnemu zautomatyzowaniu wszystkich procesów związanych z kontrolą czasu pracy. Pracownik po przyjściu do firmy, „odbija się” na czytniku – tzw. zegarze czasu pracy. Zapamiętywana jest w tym momencie godzina takiego zdarzenia. W analogiczny sposób rejestruje się moment wyjścia do domu, na przerwę, czy też wyjścia służbowe i delegacje.

Zbiór takich informacji dostarczanych przez czytniki czasu pracy, jeszcze w żaden sposób nie ułatwia nam podsumowania ilości przepracowanych godzin. Niezbędne jest odpowiednie oprogramowanie, które na podstawie danych zebranych z zegara czasu pracy, wyliczy nam czas spędzony w pracy przez poszczególny personel. Po dokładnej analizie zgromadzonych informacji możemy wygenerować raporty czasu pracy naszej kadry z wyszczególnieniem rzeczywistego czasu pracy, spóźnień czy chociażby wypracowanych nadgodzin.

Aby jeszcze bardziej ułatwić rozliczenie pensji przysługującej pracownikom, niektóre programy posiadają funkcję eksportu danych do programów kadrowo-płacowych. Dzięki takim rozwiązaniom nie trzeba już spędzać wielu godzin na ręcznym zliczaniu czasu pracy personelu i tworzeniu ich zestawień, wystarczy kilka kliknięć myszką, a całą robotę wykona za nas komputer. Elektroniczna ewidencja czasu pracy eliminuje także wysoki współczynnik pomyłek, jakie zdarzają się podczas ręcznej rejestracji czasu pracy.