Nowoczesny zakład pogrzebowy?

Posted by in Inne

Nowoczesność dociera wszędzie. Wydawałoby się, że tam, gdzie mamy do czynienia ze śmiercią człowieka nie ma może być mowy o nowoczesności, ale to nieprawda. Nowoczesność w swoją działalność wprowadza bowiem nie jeden zakład pogrzebowy.

Już niedługo prywatne cmentarze?

I mowa tu nie tylko o nowych rodzajach pomników czy też transporcie bliskich zmarłego: mowa tu np. o zarchiwizowanych cmentarzach. Otóż np. coraz powszechniejszą praktyką staje się prowadzenie ewidencji osób zmarłych. Jest to tym bardziej przydatne, im większy i rozleglejszy jest cmentarz. Jeśli nekropolia przypomina rozmiarem Powązki lub jest naprawdę dużym komunalnym cmentarzem, odnalezienie jakiegoś grobu może być bardzo ciężkie. Dlatego też ogromną pomocą może być wyszukiwarka, którą na swoich stronach oferują niektóre cmentarze lub co częściej – zakłady pogrzebowe.

Jest to tym bardziej popularne, że w związku z rosnącą laicyzacją społeczeństwa coraz więcej osób decyduje się na świecki pochówek. Jest im obojętne czy zostaną pochowane na ziemi poświęconej, czy też na cmentarzysku, które stanowi własność miasta czy też nawet osób prywatnych. Tak, tak! Choć pomysł ten dopiero raczkuje, to jednak jest wysoce prawdopodobne, że niedługo zaczną wyrastać jak grzyby po deszczu prywatne czy luksusowe cmentarze. Mówi się też, że swoje miejsca pochówki będzie posiadał nie jeden zakład pogrzebowy. Ile w tym prawdy? Przekonamy się, ale skoro istnieją już nawet prywatne kostnice, to prywatny cmentarz jest najpewniej kwestia czasu o ile już gdzieś nie istnieje.

Kremacja zamiast tradycyjnego pogrzebu

Nowoczesność wkrada się też do branży pogrzebowej w ten sposób, że coraz więcej osób rezygnuje z tradycyjnego pochówku na rzecz kremacji. Coraz powszechniejsze są tzw. miejsca pamięci, gdzie przechowywane są urny z prochami zmarłych. Nikogo już chyba nie dziwi, że ktoś już wpadł na pomysł, że miejsce takie może być monitorowane i ktoś z nawet odległego miejsca na świecie, może logując się na stronę obejrzeć urnę swoich bliskich?

No i wreszcie: zakład pogrzebowy online. Oczywiście wszystkie sprawy są załatwiane są w ,,realu”, a nie wirtualu, jednak poprzez tzw. neta można np. zgłosić się do zakładu po odbiór ciała zmarłego. Jest to jednak jeszcze rzadko praktykowane.