O czym pamiętać, gdy malujemy ściany w naszym domu?

Posted by in Poradniki

Częstą zmianą, jeśli chodzi o wystrój wnętrz, jest zmiana koloru ściany. Pomalowanie ścian daje natychmiastowy efekt, odświeża pomieszczenie, malowanie nie zajmuje aż tak dużo czasu, a oprócz tego jest tańsze, niż jakiś większy remont. Dlatego nie ma się co dziwić, że sporo osób decyduje się na zmianę koloru ścian, jeśli chce coś zmienić w swoim domu. Na co zwrócić uwagę?

Czasem duży problem sprawia wybór odpowiedniego koloru. Na pewno powinniśmy się dobrze nad taką decyzją zastanowić, jeśli mamy być zadowolenie z efektu. Najlepszym sposobem jest kupno kilku próbek kolorów, które nam się najbardziej podobają i zrobienie próby na ścianie. Dobrze jest pomalować większy kawałek ściany, przynajmniej około metra kwadratowego tak, by móc zobaczyć, jak taki kolor rzeczywiście się prezentuje. Poczekać trzeba także, aż farba dobrze wyschnie, by zobaczyć ostateczny kolor pomalowanego fragmentu ściany.

Dobierajmy farby zgodnie z przeznaczeniem danych pomieszczeń. Wiedzmy, że różne farby mają różne właściwości. Jedne lepiej znoszą wilgoć, inne z kolei są odporne na szorowanie. Konkretne firmy proponują produkty, jakie są stworzone z myślą o różnych pomieszczeniach. Na przykład firma Beckers ma specjalne farby do kuchni i łazienki, gdzie wilgotność jest często o wiele większa, aniżeli w innych pomieszczeniach. Z kolei w dziecięcym pokoju, gdzie ściany narażone są na zabrudzenie podczas zabawy, warto zastosować farby trudnościeralne. Taką zabrudzoną powierzchnię można przetrzeć zwilżoną szmatką, by przywrócić ją do poprzedniego stanu. Nie trzeba od razu odmalowywać takiego miejsca. Jest to na pewno oszczędność czasu oraz pieniędzy.

Nie zapominajmy podczas malowania o tym, by wybrać odpowiednie narzędzia. Pędzel albo też wałek powinny być odpowiednie do danego rodzaju farby, do typu malowanej nawierzchni, jak również do efektu, jaki chcielibyśmy uzyskać. Gdy malujemy dużą powierzchnię, lepiej jest użyć wałka. Malując bardzo gładką powierzchnię lepiej, gdy włosie wałka jest krótkie. Natomiast odwrotnie to wygląda, gdy powierzchnia jest bardziej chropowata i nierówna, wtedy bowiem włosie może być dłuższe. Na pewno warto zastosować się do takich rad. Dla zainteresowanych tematem ciekawy będzie też artykuł Biała farba – co zrobić z jej nadmiarem?