Ogrodowy must-have

Posted by in Inne

Początek sezonu jest niezwykle istotny w przypadku pielęgnacji ogrodu. Porządki po zimie są konieczne, jeśli zależy Ci na pięknie prezentującym się trawniku i bujnych kwiecistych krzewach. Ale zanim rozpoczniesz ogrodowe prace sprawdź czy w Twoim zasobniku znajdują się odpowiednie narzędzia.

Zacznijmy od trawnika. Podczas zimowego leżakowania niejednokrotnie pojawiają się na nim zgniłe plamy. Dlatego koniecznym jest usunięcie martwych źdźbeł, a także napowietrzenie gleby. Dzięki temu przygotowujemy grunt dla wzrostu nowej trawy oraz polepszamy wygląd tej, która nie ucierpiała z powodu śniegu i mrozu. Do tego przyda się tzw. aerator. To ręczne narzędzie, które usuwa martwe rośliny, a także chwasty oraz polepsza cyrkulację powietrza w obrębie podłoża. Na rynku dostępnych jest wiele modeli – od prostych nakładek na buty (tzw. aeratory sandałowe) poprzez te obsługiwane jak grabie, po urządzenia spalinowe (wyposażone często także w glebogryzarki, umożliwiające przekopywanie grządek.

Istotnym narzędziem są też kosiarki i podkaszarki. Zarówno jedne jak i drugie dostępne są w opcjach z zasilaniem elektrycznym lub spalinowym. Wyboru należy dokonać w zależności od obszaru i ukształtowania naszego trawnika. Cennym uzupełnieniem takiego sprzętu są kosy oraz sierpy, które umożliwiają precyzyjne docięcie trudno dostępnych miejsc w ogrodzie.

Jeśli Twój ogród otacza żywopłot, nie zapomnij o jego regularnym docinaniu. Dzięki temu przyspieszasz wzrost gałązek oraz polepszasz ich ogólny wygląd. W zależności od czasu, jaki możesz poświęcić na pielęgnację roślin, możesz pokusić się o wycięcie z nich efektownych brył geometrycznych. Do tego przyda się sekator lub nożyce z wysięgnikiem, ułatwiające dostęp do wyższych partii krzewów.

Do podstawowego wyposażenia domowego ogrodnika należą też oczywiście grabie, nożyce, brzeszczoty oraz specjalistyczny strój. Szkoda, by ulubione spodnie i koszula uległy zniszczeniu podczas prac na świeżym powietrzu. Dostępne w marketach ubrania są przystosowane do regularnego czyszczenia z zabrudzeń. Najczęściej wykonuje się je z mocnych włókien syntetycznych, które są mocniejsze od tych standardowych, stosowanych w codziennej odzieży.