Opony a uchybienia serwisów

Posted by in Motoryzacja

Jak doskonale wiadomo, jedyną częścią samochodu, która ma bezpośrednią styczność z nawierzchnią jest opona. Od tego zatem w jakim jest ona stanie zależy naprawdę sporo – włącznie ze zużyciem paliwa. Stąd tak istotną sprawą jest odpowiedni dobór opon, a także właściwa ich eksploatacja. Nie powinniśmy dopuszczać do zaniedbań w tym zakresie, ponieważ konsekwencje tego mogą być bardzo poważne. Dla każdego kierowcy kluczową kwestią ma być zaś bezpieczeństwo.

Najczęściej stan gum w aucie oceniamy po tym jak zużywa się bieżnik. Jeżeli uznamy, że pod tym względem wszystko jest w porządku, wychodzimy z założenia, że nie musimy już nic więcej robić. Czy oby na pewno? Musimy mieć świadomość tego, że nie wszystko jest widoczne gołym okiem. Z pozoru sprawne ogumienie może być rzeczywiście nie nadawać się do użytku. podczas jazdy przytrafiają się rozmaite rzeczy. Można na przykład uderzyć w jakąś przeszkodę – czasem niepozorną, jak chociażby kamień. Nierzadko też się zdarza, że wjechanie w dziurę na jezdni powoduje uszkodzenia o charakterze mechanicznym. Tego rodzaju defektów kierowca po prostu nie dostrzega. Co innego natomiast specjaliści w serwisach, którzy potrafią takie rzeczy wyłapać.

Uszkodzone mechanicznie opony nadają się tylko do wymiany, gdyż znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia rozmaitych zagrożeń. Przy tej okazji należy poruszyć pewną istotną kwestię, a mianowicie taką, że warsztaty samochodowe niestety nie zawsze solidnie przykładają się do kontrolowania stanu opon (choć odpowiedniej wysokości opłaty za to pobierają). Dla przykładu nie sprawdzają felg oraz zaworów. Zdarza się, że nie posiadają na swoim wyposażeniu specjalistycznych urządzeń, dzięki którym można obsłużyć tak zwaną elektronikę opon. Nie zawsze też dowiemy się, że mamy niezbyt dobrze dopasowane opony zimowe czy letnie do modelu naszego samochodu. podobnych uchybień można serwisom wytknąć więcej.

Rodzi się w tym momencie pytanie – to z usług jakich serwisów jest najlepiej korzystać? Nie ma na to uniwersalnej recepty, niemniej jednak warto brać pod uwagę renomę jaką cieszy się dany punkt. Poza tym mamy przecież swobodę wyboru. Ponadto nie zapominajmy o jeszcze jednej rzeczy, a mianowicie o zakupie naprawdę dobrych opon – mniej z nimi będzie problemów. Co prawda tanie opony to bardzo kusząca i atrakcyjna propozycja, ale czy rzeczywiście na takim wydatku zaoszczędzimy? Można mieć co do tego wątpliwości. Niektóre oszczędności mają pozorny charakter – i tak jest właśnie w tym przypadku. Więcej w tym miejscu.