Oświetl swój dom

Posted by in Poradniki

Odpowiednie oświetlenie może całkowicie odmienić pomieszczenie. Należy jednak pamiętać, że kwestia światła w pokoju to nie tylko dobór odpowiednich żarówek – ich wielkości i mocy, ale przede wszystkim dopasowanie odpowiednich lamp.

Nawet najlepszej jakości żarówka zamontowana w nieodpowiednio dobranej oprawie może oszpecić całe wnętrze i zepsuć wrażenie harmonii. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, czy w danym pomieszczeniu znajduje się kilka punktów światła – jeżeli tak to warto dopasować je do siebie. Zupełnie odmienny styl oprawy ściennej i sufitowej może stworzyć wrażenie chaosu w pomieszczeniu.

Warto również wiedzieć, że odpowiednio dobrane oprawki lamp mogą optycznie zwiększyć pomieszczenie – jest to trik, który będzie przydatny zwłaszcza przy urządzeniu niewielkich mieszkań. Czy istnieją oprawki idealne? Tak naprawdę dla każdego będą one oznaczały co innego, ponieważ każdy z nas ma zupełnie inny gust. Jednemu będą podobać się oprawki kolorowe, z elementami porcelanowymi, elementami drewnianymi. Co, jeśli dobranie oprawek do lamp sprawia nam problem? W takim przypadku najlepiej postawić na prostotę i klasykę, co wcale nie oznacza, że pomieszczenie będzie nudne. Zwłaszcza w tym sezonie modne są proste kształty – kwadraty, prostokąty, delikatne owale.

Jeżeli chodzi natomiast o kolorystykę to zawsze, do każdego pomieszczenia pasuje kolor biały, beż, delikatne odcienie szarości. Wybór oprawek, zarówno sufitowych, jak i ściennych jest obecnie tak duży, że na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Ceny sklepowe są  także bardzo przystępne. W wyjątkowych okolicznościach możemy pokusić się także o stworzenie oprawek na zamówienie, w tym przypadku należy jednak liczyć się ze znacznie wyższymi kosztami. Mamy wówczas jednak bezpośredni wpływ na to, jak mają one wyglądać od początku do końca.

Jeżeli jednak nie możemy zdecydować się na żadne oprawki, to nie ma się czym martwić. Coraz modniejsze stają się wiszące żarówki bez oprawek – jest to rozwiązanie wykorzystywane we wnętrzach w stylu retro i vintage. Więcej tutaj.