Pielęgnacja włosów

Posted by in Zdrowie i uroda

Różne typy włosów potrzebują różnego rodzaju pielęgnacji i niektóre z nich wymagają szczególnej troski. Bez względu na rodzaj włosów mamy, ważny jest dobór odpowiednich kosmetyków. Inne składniki będzie zawierał szampon do suchych włosów, a inne do tłustych, a jeszcze inne kosmetyk do włosów farbowanych i zniszczonych.

Włosy suche potrzebują dogłębnego nawilżenia. Można je uzyskać na przykład przez nakładanie maski do włosów. Ten kosmetyk nawilża włosy i dostarcza im cennych protein. Najlepiej nałożyć maskę po myciu włosów i zostawić ją na kilkanaście minut (gdy potrzebujemy intensywnego odżywienia nawet na kilka godzin) i po tym czasie dokładnie spłukać. Warto także stosować oleje do włosów. Jest to naturalny sposób na przywrócenie włosom sprężystości i błysku. Jego stosowanie wzmocni końcówki włosów i zapobiegnie ich rozdwajaniu się. Włosy suche wymagają szczególnej pielęgnacji, ale należy pamiętać, że nie zawsze są to włosy zniszczone.

Włosy tłuste również potrzebują odpowiednich specyfików do utrzymania się w dobrej kondycji. Należy wybierać takie kosmetyki, które przedłużą ich świeżość i lekkość. Warto stosować szampony ziołowe, na przykład z pokrzywy lub rumianku, które zmniejszają ilość wydzielanego sebum. Należy pamiętać, że włosy tłuste też potrzebują nawilżenia, ale nie tak intensywnego jak włosy suche. Trzeba zadbać o odpowiedni dobór odżywek i olejów, które także są polecane do włosów tłustych. Szczególnie jest polecany do ich pielęgnacji olej kokosowy, który posiada wiele cennych składników.

W dobraniu kosmetyków jest również ważne wzięcie pod uwagę stanu skóry naszej głowy. Dlatego najlepiej wybierać delikatne szampony, które nie podrażniają skalpu, co mogłoby się objawiać przez swędzenie skóry głowy lub pojawienie się łupieżu. Należy pamiętać o złotej zasadzie, że szampon dobieramy do kondycji skóry głowy, a pozostałe kosmetyki, takie jak odżywki do włosów, maski i oleje, do kondycji włosów.

Dobór kosmetyków do włosów jest szczególnie trudny i czasochłonny, ale to dzięki temu możemy mieć zdrowe i piękne włosy.