Pierwsze mieszkanie, czyli jak uwić swoje gniazdko

Posted by in Nieruchomości

Właściwie wybrać, a potem uzyskać prawo do swojego mieszkanie to ogromny krok i niemały trud, ale to jeszcze nie załatwia do końca tematu zamieszkania. Żeby zwieńczyć dzieło, trzeba jeszcze to wybrane mieszkanie odpowiednio urządzić.

Będąc w statystycznej większości, zasiedlamy właśnie mieszkanie kupione na rynku wtórnym, znajdujące się w bloku. Ma ono nieco ponad 40 metrów kwadratowych i jest dwupokojowe. Mniejszy pokój może z powodzeniem i bez zastrzeżeń służyć nam jako sypialnia. Natomiast duży pokój, czyli tzw. salon, wcale nie jest specjalnie duży, a kuchnia wydaje się nazbyt ciasna. Dla lepszego komfortu, warto pomyśleć o zmianach i poprawkach w takim mieszkaniu.

Nowoczesnym, dającym poczucie większej przestronności rozwiązaniem, będzie połączenie kuchni z salonem i zagospodarowanie na rzecz kuchni także pewnej części korytarza. Dobrze, gdy rozkład pomieszczeń akurat nam na to pozwala. Niezbędnym wymogiem staje się od razu zainstalowanie w kuchni dobrej wentylacji. Będzie to nie tylko okap nad kuchenką, ale i dodatkowy wyspowy wywietrznik sufitowy. Od początku musi być także zaplanowany, chociażby minimalistyczny, ale sposób odgrodzenia powierzchni kuchni od przestrzeni salonu. Nie zawsze bowiem prace kuchenne sprzyjają utrzymaniu idealnego porządku.

Czasem wystarczy separacja za pomocą odpowiednio ustawionego mebla. Może to być też efektowna zasłona z tkaniny, sznurka lub forma stylizowanego parawanu. Należy jednak w łączonych pomieszczeniach zdecydować się na pewien spójny design. Nie możemy urządzać kuchni np. w stylu rustykalnym, a salonu w duchu industrialnym. Przy niezbyt wielkim metrażu najlepiej sprawdzi się jasna kolorystyka w wystroju. Zarówno ściany jak i podłogi oraz meble powinny być w jasnych, pastelowych odcieniach. Dodatkowymi atutami wystroju będą lustra, przeszklenia oraz połyskujące powłoki np. mebli czy ścian.

Możemy także zrezygnować z tradycyjnych firan i zasłon, zastępując je roletami. Więcej wpuścimy wówczas do mieszkania naturalnego światła, co rozjaśni i optycznie powiększy nam przestrzeń mieszkania. Istotną rolę odgrywa tez sposób oświetlenia. Powinniśmy zastosować rożne, rozproszone źródła światła. Musimy dobrze doświetlić przede wszystkim powierzchnie robocze w obszarach kuchni. W salonie i sypialni wystarczy ciepłe, najlepiej wielostopniowe, oświetlenie boczne. Przy wykonywaniu precyzyjniejszych zajęć pomogą nam w salonie dopasowane stylistycznie lampy stojące, a w sypialni – stolikowe czy nocne.

Korzystniej zagospodarujemy powierzchnie, jeśli nasze meble nie będą zbyt głębokie i rozłożyste. Lepiej umieścić więcej wąskich i wysokich mebli niż zajmujących dużo miejsca na podłodze. Wygodne, ale nazbyt wielkie kanapy, fotele czy sofy, musimy sobie w niewielkich blokowych salonach, jednak darować. Jeśli już urządzimy przestronną kuchnie i salon, może z pozostałej części korytarza uda nam się jeszcze wygospodarować powierzchnię na garderobę. Wówczas sypialnia pozbawiona ubraniowych szaf, stanie się przestronniejsza i z powodzeniem pomieści jeszcze przyszłościowo dziecinne łóżeczko.

Więcej ciekawych informacji, znajdziesz tutaj: http://bb365.pl/pierwsze-mieszkanie-multum-pytan