Początki budowy domu

Posted by in Budownictwo

Przystępując do budowy własnego domu bardzo ważne jest by już na samym początku przygotować się na fakt, że czeka Cię jako inwestora wiele pracy a także spotkasz się z wieloma problemami, które na bieżąco trzeba będzie rozwiązywać.

Pierwszą rzecz, którą trzeba przemyśleć to to czy faktycznie chcemy stanąć w formie inwestora i samodzielnie zająć się budową. Sama budowa jest tematem, który przysporzy wiele problemów dlatego czemu nie przemyśleć kupna gotowego domu od developera lub po prostu kupna mieszkania gdzieś na prywatnym osiedlu?

Prawda i argument, który przekonuje większość osób do budowy jest koszt wybudowania. Otóż wg. różnych danych i statystyk zebranych w Polsce koszt budowy 1m2 domu to średnio 2.500zł co przy cenie mieszkania w bloku wypada bardzo dobrze.

Ok. Jesteśmy zdeterminowani i chcemy postawić dom. Pierwsze rzeczy, które musimy załatwić to pozwolenie na budowę, działkę budowlaną a także projekt domu.

W samej kwestii pozwolenia na budowę trzeba koniecznie wspomnieć o tym, że zgodnie ze zmianami w prawie budowlanym już niebawem będzie można budować bez pozwolenia. Wystarczy zgłoszenie w starostwie lub urzędzie miasta.

Co do samej działki i jej wyboru. Pierwsza rada – nie kierujmy się tylko ceną. Tania działka zazwyczaj „coś w sobie ma” co sprawia, że jej cena jest taka a nie inna. Oczywiście pierwsza rzecz, która może na to wpływać to odległość od miasta. Oprócz tego może na takim terenie być wysoki poziom wód gruntowych czy też nieciekawe sąsiedztwo. Inną rzeczą z która można się spotkać w przypadku taniej działki jest jej szerokość. Wąska działka rodzić będzie w przyszłości problemy związane choćby z wyborem projektu domu czy też z prywatnością.

W kwestii doboru projektu tu do wyboru mamy gotowe projekty lub projekty tworzone od podstaw wg naszych potrzeb i wymagań. O ile gotowe projekty to koszt zazwyczaj do 2tysięcy złotych o tyle te tworzone na zamówienie już nie mają górnej granicy.

Osoby, które chcą zobaczyć jak wyglądają właśnie gotowe projekty zachęcam na stronę: http://projekty.muratordom.pl/garaze.htm