Początki obuwia piłkarskiego

Posted by in Bez kategorii

Piłka nożna i jej historia nieodłącznie powiązane są z historią piłkarskiego obuwia. Buty do uprawiania tej wspaniałej dyscypliny sportu swą zawrotną karierę rozpoczęły w wieku szesnastym, a właściwie z kojarzonym głównie z przygód matrymonialnych Henrykiem ósmym, któremu w tysiąc pięćset dwudziestym piątym roku obuwie zaprojektował Cornelius Johnson. Sprawiono je z twardej skóry pokrywającej kostkę i były znacznie cięższe niż obecnie znane.

Historia współczesnego obuwia piłkarskiego to jednak wiek dziewiętnasty gdy obuwie tego typu, zrobione z twardej skóry, ważyły ponad pół kilograma. Ich wygląd był podobny do łyżwy sięgającej ponad kostkę. Sześć metalowych pinezek służyło za kliny, a zrobione z tego samego materiału wykończenie palców miało je chronić przed kontuzjami. Stosowano je oczywiście w Wielkiej Brytanii uważanej za kolebkę futbolu. Wraz z ujednoliceniem zasad gry w tej dyscyplinie doszło do takiego samego procesu jeśli chodzi o obuwie do jej uprawiania.

Wraz z zainfekowaniem piłkarską gorączką Ameryki Południowej pojawiła się pewna innowacja dotycząca obuwia. Pozbawione, w przeciwieństwie do anglosaskich, wody boiska południowoamerykańskie pozwalały na znacznie bardziej aerodynamiczny i lżejszy kształt obuwia co pozwoliło graczom na zwieszenie swobody ruchów i podniesienie kunsztu gry.

Jednak dopiero po zakończeniu najkrwawszego konfliktu w dziejach ludzkości czyli drugiej wojny światowej założyciel firmy Adidas (Adi Dassler) zdecydował się na produkcję obuwia przeznaczonego specjalnie do gry w piłkę. Po raz pierwszy użyto go podczas mundialu w tysiąc dziewięćset pięćdziesiątym czwartym roku, który odbywał się w Szwajcarii, przez drużynę Niemiec Zachodnich. Te zwrotne i lekkie buty (w porównaniu z dotychczas stosowanymi) z ćwiekami miały lepszą przyczepność do murawy, a jako że ich głównym zadaniem nie była ochrona nóg, zapewniały również lepsze wyniki. Był to pierwszy przypadek w historii gdy zastosowany sprzęt zdecydował o wygranej – Niemcy w finale pokonały faworyzowanych Węgrów.

Od tamtej pory datuje się wyścig technologiczny jaki toczą ze sobą Adidas, Puma, Nike i wiele pomniejszych firm. Coraz bardziej aerodynamiczne konstrukcje, które ważą coraz mniej pozwalają graczom osiągać coraz lepszą szybkość, a poza tym dobrze trzymać się podłoża co pozwala na najbardziej spektakularne triki i sztuczki techniczne. Ciężko bowiem wyobrazić sobie dziś najlepsze rozgrywki reprezentacji czy też klubów bez obuwia specjalnie zaprojektowanego dla piłkarzy.

Pamiętać jednak należy, iż nie tylko obuwie stanowi sprzęt piłkarski. Bluzy, getry, ochraniacze czy też odpowiednie stroje również stanowią o sile i potencjale poszczególnych zespołów. Należy jednak pamiętać, iż sprzęt potrafi zdecydować o wygranej bądź porażce jednak nigdy nie zastąpi talentu i ciężkiej pracy włożonej w treningi. Przede wszystkim one gwarantują sukces i osiągnięcie najwyższych wyróżnień w futbolu czy tez jakimkolwiek innym sporcie czy dziedzinie życia.

Buty są jednak już obowiązkowym wyposażeniem każdego piłkarza, a Ci najlepsi mają podpisane kontrakty z czołowymi firmami produkującymi obuwie po to aby występowali w tylko ich produktach. Melanż umiejętności i wysokiej klasy sprzętu wraz z ciężką praca na treningach zawsze odznaczać musi sukces. Najlepiej smakuje on, gdy dany zawodnik biega po murawie w dobrych butach.