Poradnik przedsiębiorcy – kody PKD

Posted by in Biznes

Decyzja o zakresie działalności gospodarczej nie jest prosta i wielu przedsiębiorców ma problem z jej podjęciem. Jest to istotne przy wybieraniu kodów PKD, które pozwalają zaklasyfikować daną firmę do konkretnej dziedziny. Kody PKD to zmora przedsiębiorców, choć ich wybór wcale nie musi być taki trudny. Wystarczy wiedzieć, że nie ma limitu kodów PKD, które przypisać można do jednego przedsiębiorstwa. Istnieje około czterystu kodów PKD, które podzielone zostały na 21 sekcji oraz aż 99 działów.

Polska Klasyfikacja Działalności jest swego rodzaju katalogiem możliwych działalności, prowadzonych przez polskich przedsiębiorców. W rzeczywistości jest ona oparta na klasyfikacji europejskiej. Nowa klasyfikacja ustanowiona została w roku 2007 i funkcjonuje do dziś.

Stosowanie kodów PKD niezbędne jest dla działania klasyfikacyjnego rejestru REGON. Kody PKD wpisuje się we wniosku CEIDG-1 – muszą one dokładnie odpowiadać obecnej działalności firmy. Obecnie przedsiębiorcy nie muszą szperać w dużych spisach – wystarczy użyć przeglądarki internetowej.

W sieci można znaleźć wygodne wyszukiwarki działalności i kodów PKD, które pozwalają w mgnieniu oka dopasować kody PKD do działalności konkretnej firmy. Jeśli ktoś nie chce mieć w przyszłości problemów prawnych w związku z prowadzeniem własnej firmy i złą klasyfikacją, powinien dokładnie dowiedzieć się, jakie kody umieścić we wniosku.

Nie jest to koniecznie proste zadanie, ale na przykład przy staraniu się o dotacje, zawsze można skorzystać z firm oferujących wsparcie przy klasyfikacji działalności. Nie jest to rzadkie działanie i czasami naprawdę warto z niego skorzystać. Należy mieć na uwadze fakt, że pierwszy wpisany kod PKD we wniosku określa główną działalność, pozostałe natomiast działalność gospodarczą i pomocniczą.

W przypadku wystawienia faktury związanej z inną działalnością, niż ta, określona przy pomocy kodów PKD, przedsiębiorca może spodziewać się kary dochodzącej nawet do 5000zł, nadanej przez sąd karny. Sąd powiadamiany jest o takiej sytuacji przez urząd skarbowy, który wykrył nieprawidłowość.