Poznajcie historię surfingu

Posted by in Sport

Skoro idzie do nas sroga zima, to możemy zainteresować się zdecydowanie cieplejszymi klimatami, aby choć na chwilę o niej zapomnieć. Większość osób może kojarzyć surfing jedynie z plażami w Kalifornii, ale jest on coraz bardziej popularny także w Polsce. Na dobrą sprawę serfować moglibyśmy nawet na krytym basenie, jeśli zdołałby wywołać mocne fale – w końcu dla chcącego nic trudnego. Postanowiliśmy przyjrzeć się nieco bliżej tej dziedzinie, a konkretnie zajrzeć do jej historii.

Aby sięgnąć do genezy surfingu musimy popatrzeć dość daleko wstecz, ponieważ ma on swoje początki już w XVIII wieku naszej ery. Jako oficjalną datę odkrycia tej rozrywki, która dla wielu jest także wyczynowym sportem, uznaje się rok 1778, a za jego odkrywcę słynnego Kapitana Cooka. Nie był on może tak słynny jak dla wielu Kapitan Hak, ale to on będąc wówczas na Hawajach ujrzał zadziwiający widok ludzi jeżdżących po wodzie na szerokich drewnianych deskach.

Surfing jednak nie zdołał się w tak szybkim tempie adoptować na inne rejony świata. Minęło ponad 100 lat, aż kolejna niezwykle ważna postać w jego historii dała wyraźny sygnał, że to rozrywka warta grzechu. Był nim pół Hawajczyk, pół Irlandczyk  George Freeth, który serfował na deskach bardziej zbliżonych do tych o dzisiejszym kształcie. W 1900 roku tę niezwykłą czynność nazwano właśnie surfing, tłumacząc na język angielski hawajską nazwę He e’nalu. Niedługo po tych wydarzeniach surfing trafił do Ameryki, czyli tam, gdzie zrobił największą furorę. Nazywano go nawet iście królewskim sportem.

W 1911 roku swoje trzy grosze, a nawet zdecydowanie więcej dołożył inny Hawajczyk Duke Kahanamoku, który rok później zdobył nawet złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich w Sztokholmie. Duke był założycielem pierwszego w historii klubu surfingowego, który istnieje do dziś i promował tę rozrywkę w Stanach Zjednoczonych Ameryki oraz na terenie Australii, gdzie przyjął się równie ciepło.

Przez wiele lat surfing ewoluował. Zmienia ulegała technika samego pływania, ale także konstrukcja desek surfingowych. W latach pięćdziesiątych stał on się nawet sposobem na życie. Na ostrych falach szalało coraz więcej osób, a do rozwoju surfingu przyczyniały się coraz bardziej znane osoby. To dziedzina, która przyciąga znane marki, takie jak chociażby Vans, która angażuje się w ten sport niemal od samego początku, o czym przeczytacie także w tym tekście. Amerykański producent odzieżowy począwszy od 2004 roku jest odpowiedzialny za niezwykle ważne wydarzenie surfingowe, jakim jest Vans Triple Crown of Surfing.