Prawdy i mity na temat oświetlenia LED

Posted by in Budownictwo, Elektronika

Ekonomiczne i ekologiczne oświetlenie LED stało się w ostatnich latach bardzo popularne, jednak taka popularność zawsze sprzyja narastaniu pewnych półprawd, niedomówień i zwyczajnych pomyłek. W przypadku LEDów jest tak samo, z tą tylko różnicą, że technologia ta zmienia się bardzo dynamicznie i to co jeszcze wczoraj mogło być prawdą, dziś zostało już przez producentów uwzględnione, poprawione i nie ma racji bytu. Dlatego właśnie chcemy rozprawić się z kilkoma tezami dotyczącymi popularnych LEDów

Czas pracy

Kiedy pojawiły się pierwsze lampy LED, zakładano, że będą w stanie pracować do 100 tysięcy godzin. W porównaniu ze zwykłymi świetlówkami kompaktowymi, których maksymalny czas pracy wynosił wówczas ok. 10 tysięcy godzin (nie wspominając już o zwykłych żarówkach), było to bardzo dużo. Trzeba jednak pamiętać, że wyliczenia te dotyczą pracy w bardzo dobrych warunkach, zbliżonych do warunków laboratoryjnych, w których na diody nie mają wpływu czynniki zewnętrzne, z których najważniejszym jest temperatura. Wraz ze wzrostem temperatury spada wydajność, za co za tym idzie również żywotność diod. Obecnie producenci lamp wykorzystujących diody już sobie z tym radzą, ale te starsze raczej nie osiągną zakładanego w teorii czasu pracy.

Włączanie diod

W przypadku zwykłych źródeł światła istnieje bezpośrednia relacja między żywotnością lampy a częstotliwością jej włączania i wyłączania. Wiąże się to ze spalaniem żarnika lub elektrody w momencie zapalania. W przypadku diody LED nic takiego nie następuje, dlatego można powiedzieć śmiało, że ta czynność nie ma wpływu na żywotność lamp skonstruowanych w takiej technologii.

Przegrzewanie diod

To że diody LED się nagrzewają, to prawda. To, że istniały zapewne jakieś stare lampy, w których nie zainstalowano żadnego patentu na chłodzenie diod, to również pewnie prawda. Jednak generalnie informacja o tym, że diody LED się przegrzewają, to juz dziś jeden z mitów. Wystarczy stosować Siudo zaleceń producenta i w odpowiedni sposób obchodzić z lampami zawierającymi diody, by mieć pewność, że nic nieprzewidzianego się im nie wydarzy.

LEDy są drogie

Jeżeli chcesz zaoszczędzić, kup żarówki LED – to fakt, ponieważ będzie ona święciła co najmniej kilka (jak nie kilkanaście) lat, podczas gdy czas, w którym zwraca się kwota wydana na nią, to około roku. Oszczędności związane z wydatkiem na energię są tak duże, że począwszy od drugiego roku użytkowania LEDy właściwie niemal same na siebie zarabiają. Dlatego nawet jeżeli sam zakup lampy wyda nam się drogi, warto skalkulować zyski i podjąć jedynie słuszną decyzję – o zakupie.