Przegląd najpopularniejszych elementów elektronicznych

Posted by in Inne

Żeby wyodrębnić poszczególne elementy elektroniczne, trzeba wiedzieć, że dzielą się one na czynne i bierne. Najbardziej popularne z obu grup przedstawiamy poniżej.

Bierne elementy:

Kondensatory

Jedne z najczęściej stosowanych elementów w elektryce. Zbudowany jest z dwóch równoległych okładek, które są oddzielone izolatorem. Po tym jak się przyłączy kondensator stałego napięcia zasilającego, po obwodzie popłynie prąd. Kiedy podłączy się go do źródła prądu stałego, będzie się on ładował, po ładowaniu nie będzie on przeprowadzał prądu, jednak gdy się podłączy do źródła prądu przemiennego, prąd będzie przepływał.

Rezystory

Stosowane w odbiornikach radiowych, komputerach i telewizorach. Jest on najprostszym elementem pasywnym obwodu elektrycznego, który ma jakieś stałe lub zmienne znaczenie oporu elektrycznego, przeznaczone do przekształcenia liniowej siły prądu, ograniczenia prądu, pochłonięcia energii elektrycznej itp.

Cewki indukcyjne

Elementy magazynujące energię w polu magnetycznym. Wygląda taka cewka jak spiralny drut. Stawia ona opór przemiennemu prądowi, który jest wprost proporcjonalny częstotliwości oraz indukcyjności.

Przekaźnik

Stosowany jest do transmitowania sygnału, powtórzenia częstotliwości oraz amplitudy. Powielacz sieciach komórkowych, jest stosowany do powtórzenia i przekazywania sygnału odbieranego ze stacji bazowej do miejsca, w którym tego sygnału nie ma lub jest słaby. W samym sercu przekaźnika znajduje się dwustronny wzmacniacz sygnału komórkowego. Zadaniem wzmacniacza komórkowego jest przyjęcie, wzmocnienie sygnału, i rozprzestrzenienie go.

Aktywne elementy

Tranzystory

W połowie ubiegłego wieku lampy elektroniczne przestały spełniać szybko rosnące oczekiwania dla rynku. I zostały one zastąpione przez tranzystory. Są one znacznie mniejsze, zużywają mniej energii. Oczywiście, najważniejszym czynnikiem odpowiedzialnym za zmianę dwóch prototypów – to wymiary. Nawet mikroprocesor, który zawiera miliony tranzystorów, jest o wiele mniejszy niż jedna żarówka. Zasada działania opiera się na przewodzenie tranzystora P-N węzłów. Tranzystory są częścią transoptora.

Diody

Półprzewodniki, prowadzące prąd tylko w jednym kierunku. Diody są powszechnie stosowane w prostownikach prądu przemiennego, mostkach diodowych. Są one również stosowane w celu ochrony przed odwrotną polaryzacją. Materiał diody – krzem.

Mikroprocesory

Mikroprocesor – element elektroniczny, wewnątrz którego znajdują się tranzystory, rezystory, kondensatory i tak dalej. Według rodzaju produkcji rozróżniają się na: półprzewodnikowe, taśmowe i hybrydowe. W produkcji chipów wykorzystywane są różne metody: rozpylanie, epitaksja, implantacja jonów, osadzanie taśm, akwaforta, i tak dalej. Obecnie, ten typ przyrządów półprzewodnikowych jest szeroko rozpowszechniony.

Top elementów elektronicznych na ty się nie kończy. Przytoczone wyżej komponenty to podstawy dla wszystkich praktycznie urządzeń elektrycznych, dlatego właśnie je wyróżniono jako podstawę

Na podstawie: http://velcom.com.pl/elementy