Rolety wewnętrzne i zewnętrzne – jak wybierać?

Posted by in Wnętrza

Wybór dobrych rolet do mieszkania nie jest prosty – zwykle w sklepach dostępnych jest kilka rodzajów tego typu dekoracji okiennych, każda w różnorodnych opcjach.

Warto zdać sobie sprawę, że rolety wewnętrzne mogą pełnić rolę świetnych dekoracji zamiast firan i zasłon – przy ich zastosowaniu pozostałe elementy wystroju okiennego mogą okazać się kompletnie zbędne. W przypadku rolet zewnętrznych natomiast warto poza kwestią dekoracyjną, wziąć pod uwagę także ich rolę jako zabezpieczenia przed włamywaczami.

Dekoracje okienne

Dekoracje okienne to jedne z najbardziej widocznych dekoracji w pokojach. W ich przypadku z pewnością oszczędzanie nie sprawdzi się w ogóle – warto więc zadbać o innowacyjne i oryginalne rolety wewnętrzne, które będą przykuwać wzrok odwiedzających nas gości a w przypadku lokatorów będą wywoływać pozytywne emocje na co dzień. Dobre rolety, tak samo jak i inne dekoracje w pokoju, wpływają na samopoczucie mieszkańców i potrafią tworzyć w mieszkaniu określoną atmosferę.

Samodzielny montaż?

O ile montaż rolet wewnętrznych jest dość prosty i sprowadza się do umocowania ich nad oknami, o tyle rolety zewnętrzne wymagają większej ilości bardziej skomplikowanych zabiegów. W niektórych przypadkach, na przykład podczas montażu na wysokim piętrze, należy przygotować się na zamówienie specjalisty, który zajmie się instalacją rolety – dla amatora może to być po prostu zbyt niebezpieczne zadanie i może skończyć się nieciekawie.

Rolety a bezpieczeństwo

W przypadku rolet zewnętrznych ich główna rola sprowadza się nie do dekoracji, ale do zabezpieczenia. Nierzadko widać, że tego typu rolety stosowane są w przypadku sklepów i ich witryn z towarem. W przypadku natomiast mieszkań rolety zewnętrzne przydać się mogą w mieszkaniach położonych na parterze w blokach lub kamienicach w niebezpiecznej okolicy. Także niektóre domki jednorodzinne mogą skorzystać na roletach zewnętrznych – zarówno w formie zabezpieczenia, jak i oryginalnej dekoracji. Jeśli wybiera się roletę ze względu na bezpieczeństwo, warto zadbać o jej jakość i wytrzymałość.