Rower zamiast samochodu

Posted by in Motoryzacja

Coraz częściej możemy zaobserwować w mediach propagowanie zmiany środka transportu z auta na rower. Nawet w Polsce, gdzie tendencja rowerowa nie jest zbyt silna, gdzie pokonujemy stosunkowo małą ilość kilometrów na dwóch kołach napędzanych siłą mięśni, także dostrzegamy zmiany. Ten problem dostrzegają przede wszystkim przedstawiciele większych miast, w których ruch samochodowy jest coraz większy.

Tak zwane godziny szczytu, co oznacza wyjazd do i powrót z pracy, są oblegane przez kilometrowe korki. Pokonanie więc takiej kilkukilometrowej trasy zajmuje więcej niż godzinę. Rower w tej sytuacji wydaje się być czymś logicznym. Poruszanie się nim nie wymaga wiele przestrzeni, ruch odbywa się płynnie i co równie istotnie ekologicznie. Samochody wydzielają wielkie ilości spalin, rowery żadnych. Propagując przesiadanie się na jednoślad organizowane są ogromne kampanie, rajdy rowerowe. W promocję tą włączają się znane osobistości, a nawet nowelizuje się prawo, by poprawić sytuację rowerzysty.

Ostatnie poprawki odnoszą się do pierwszeństwa przejazdu rowerów po wyznaczonym pasie. Zmiana ta jeszcze bardziej zachęca do jazdy na rowerze, ponieważ dotychczas nieodpowiednia kultura jazdy kierowców samochodów sprawiała, że wielu z nas obawiało się po prostu jeździć rowerem po ulicach miast. Istniała zbyt duża ewentualność kolizji. Znaczną mobilizacją do jazdy rowerowej jest nasz słynny wyścig Tour de Pologne. Po drogach naszego kraju przez te parę dni ścigają się najlepsi kolarze świata. Ten prestiżowy wyścig wyzwala w nas chęć sprawdzenia własnych sił i umiejętności. Przekonujmy się do rowerów. To rewelacyjny rodzaj transportu, do podróżowania zarówno w ciepłe letnie dni, jak i w okresie zimowym.

Bierzmy przykład z Duńczyków lub Holendrów, gdzie rower stoi na pewno wyżej w hierarchii niż samochód. Gdzie to w pierwszej kolejności słuszność ma rowerzysta, a dopiero później kierowca zmotoryzowany. Nasz rząd, a bardziej władze dużych miast powinny przeanalizować rozwiązania innych europejskich stolic, w których obowiązuje zakaz wjazdu samochodów, co za tym idzie na szeroką skalę popularne są rowery. Pomoże to nie tylko w polepszeniu komunikacji w mieście, ale także polepszy jakość środowiska i przełoży się na zdrowie społeczeństwa. Sprawdź tutaj.