Rozświetlamy ogród!

Posted by in Poradniki

Lato to czas, gdy nawet późny wieczór miło spędza się w ogrodzie. Pod ciepłym wełnianym kocem, na bujanej ławeczce, w hamaku lub ustawionym nad basenem leżaku. Aby taki wypoczynek stanowił przyjemność dla wszystkich zmysłów, zadbaj o efektowną iluminację ogrodu. W tym artykule podpowiadamy jak w ciekawy, a zarazem prosty sposób oświetlić zieloną przestrzeń.

Do najprostszych, a zarazem najbardziej romantycznych propozycji należą rzecz jasna te z udziałem ognia. Odpowiednio zabezpieczony, nie będzie stanowił zagrożenia dla roślin, za to dzięki swojemu ciepłemu światłu wykreuje nastrojowy klimat wieczornego odpoczynku.

Jeśli podoba Ci się taka zmysłowa aranżacja rozważ zakup tradycyjnych pochodni lub latarenek. Te pierwsze najczęściej wykonane są z naturalnego drewna (bambusa) z umieszczonym na górze zasobnikiem na paliwo. Przeważnie jest to zwykła oliwa, choć niektóre modele posiadają dodatek w postaci środka przeciw komarom. Dzięki temu pochodnia pełni nie tylko funkcje estetyczne, ale i praktyczne. To produkt wielorazowego użytku, gdyż paliwo łatwo uzupełniać.

Z kolei latarenki mają tę zaletę, iż posiadają osłony od wiatru. Wystarczy włożyć do nich świeczkę, by zyskać wyjątkową ozdobę. Warto pomyśleć o świecach zapachowych – dzięki temu wrażenie będzie jeszcze mocniejsze. Dostępne na rynku latarenki mogą być niewielkie lub osiągać rozmiary nawet powyżej 1 metra. Te znakomicie sprawdzą się jako oświetlenie ogrodowych alejek lub pergoli.

Nadal uważasz, że powyższe propozycje nie wpisują się w Twój gust? Co powiesz więc na nowoczesne rozwiązanie – takie, które doskonale spisze się także podczas przyjęcia i przykuje uwagę gości? Modernistyczny ogród warto oświetlić specjalnymi LED-owymi lampami. Na rynku dostępne są modele zasilane zarówno na baterie, jak i prąd stały. Do tego możliwy jest wybór świateł jednobarwnych oraz kolorowych (niektóre lampy wyposażone są w pilota do sterowania ich zmianą). Najczęściej wykonuje się je z trwałego polipropylenu lub poliwęglanu – materiałów odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Możesz mieć więc pewność, że przez długie lata będą zdobiły Twój ogród i czarowały go iluminacyjnym pięknem.