Samochodem na wakacje – GPS czy atlas samochodowy? A może coś jeszcze?

Posted by in Turystyka

1347656_18856478Wyjazd na wakacje własnym samochodem wymaga pewnych przygotowań. Zazwyczaj ograniczają się one do pobieżnej oceny stanu technicznego pojazdu, wskazane jest jednak zastanowienie się nad tym, czy mówimy o działaniach wystarczających. Droga do punktu docelowego może być niezwykle męcząca nie tylko wówczas, gdy samochód odmawia współpracy z nami.

O komforcie nie można mówić i wówczas, gdy nie mamy pewności, czy zmierzamy we właściwym kierunku. Na początku nowego stulecia możemy liczyć na szereg rozwiązań pozwalających nam na uporanie się z tym problemem. Możemy też zająć stanowisko w coraz bardziej gorącej dyskusji dotyczącej tego, czy lepiej jest zaufać nawigacji samochodowej GPS, czy tez sprawdzonemu atlasowi samochodowymi.

Zwolennicy nawigacji zwracają uwagę przede wszystkim na coraz większą precyzyjność tego urządzenia. Dzięki regularnie aktualizowanym mapom urządzenie może zaproponować nam kilka alternatywnych tras, ostrzec przed korkami, a nawet zwrócić uwagę na obecność fotoradarów na drodze, jego intuicyjna obsługa sprawia przy tym, że nie tracimy przyjemności z jazdy. Niestety, nawet najlepsza nawigacja samochodowa nie jest w stanie poradzić sobie w każdych okolicznościach, niekiedy zaś na jej gorsze działania wpływa brak precyzji z naszej strony. Powinniśmy liczyć się również z tym, że rozwiązanie niezawodne nie będzie wcale propozycją najtańszą, co także jest ograniczeniem, którego nie powinno się bagatelizować.

Miłośnicy atlasów samochodowych podkreślają przede wszystkim ich czytelność (w jakiej są skali można sprawdzić np. na tej stronie). Atlas sprawdza się bez względu na to, jaką drogą poruszamy, nie ma przy tym mowy o sytuacji, w której korzystanie z niego zostanie nam uniemożliwione tak, jak ma to miejsce w przypadku nawigacji, która zawsze może się zepsuć. Odrzucają też argument mówiący o tym, że atlasy już wkrótce po zakupie przestają być aktualne i wskazują na to, że sieć dróg nie zmienia się na tyle szybko, aby nie można było wyczytać z nich właściwej trasy nawet w przypadku robót drogowych albo innych zagrożeń.

Coraz częściej możemy zatem usłyszeć, że nie warto ufać jednemu tylko rozwiązaniu. Tak atlas, jak i nawigacja samochodowa GPS mają swoje dobre i złe strony, zawsze warto mieć więc pod ręką każde z tych rozwiązań. Niekiedy przydaje się również radio CB, rozmowy prowadzone za jego pośrednictwem przez kierowców pozwalają bowiem na dostrzeżenie wielu zagrożeń jeszcze zanim zostaniemy o nich poinformowani w inny sposób.