Skąd wziąć pieniądze na inwestycje?

Posted by in Biznes

W czasach kryzysu trudno nie tylko o kredyt mieszkaniowy. Także przyszli przedsiębiorcy mogą mieć problemy z uzyskaniem od banku tak potrzebnego im zastrzyku gotówki. Na szczęście istnieją jeszcze inne sposoby finansowania inwestycji.

Sporządziłeś już solidny biznesplan, wypełniłeś wymagane podczas otwierania działalności gospodarczej dokumenty i wnioski (z wnioskiem CEIDG-1 na czele), określiłeś odpowiednie kody pkd, zdecydowałeś się na konkretny rodzaj księgowości, wybrałeś lokal, zakupiłeś niezbędne wyposażenie itd.? Słowem: zrealizowałeś wreszcie marzenie o własnej firmie? Jeśli tak, to najwyższy czas pomyśleć, jak pozyskać pieniądze na dalszy rozwój swego biznesu.

Jeżeli nie możemy liczyć na wyrozumiałość ze strony banków, zwróćmy się do firm leasingowych. Tym samym maszyny, sprzęt komputerowy czy samochody nie będą wcale poza naszym zasięgiem. Wręcz nieocenione jest też wsparcie oferowane przez unijne programy (np. Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka czy regionalne programy operacyjne). Niepewna sytuacja gospodarcza powoduje, że coraz większa liczba przedsiębiorców stara się o dotacje.

Jeśli nie dotacje, to może obligacje? Mogą być one emitowane w zasadzie przez firmę z każdej branży, a nie tylko rynkowych gigantów. Papiery wartościowe można sprzedawać w ofercie prywatnej (przede wszystkim za pośrednictwem banków) bądź publicznej (z pomocą domów maklerskich). W dodatku eksperci przewidują, że popyt na obligacje rodzimych firm będzie wzrastał.

Warto też wiedzieć, że 4 marca 2013 r. Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) podpisał umowy z pierwszymi bankami komercyjnymi (m.in. bankiem ING czy PKO BP), które będą udzielały kredytów w ramach nowego rządowego programu pomocy dla małych i średnich przedsiębiorstw Dzięki wsparciu w formie gwarancji więcej przedsiębiorców uzyska kredyt na sfinansowanie bieżącej działalności. Wartość poręczeń ma wynieść maksymalnie 30 mld zł.

Aby móc inwestować, trzeba także czasem po prostu zacisnąć pasa. Jak sprawić, by prowadzenie firmy nie pochłaniało zbyt dużej liczby środków? Cóż, szukać oszczędności gdzie tylko się da i nie chodzi tu wyłącznie o redukcję etatów… Uwzględnijmy też drobniejsze, choć także istotne kwestie – możemy np. skorzystać z jakiegoś darmowego programu do wystawiania faktur, zakupić użyteczne urządzenia wielofunkcyjne, ograniczyć ilość zużywanej energii elektrycznej itp.