Styl Marokański we wnętrzach

Posted by in Budownictwo

Upały, które zagościły na pewien czas w Polsce, mogą przypominać gorący klimat północnej Afryki. Jeśli fascynują cię orientalne wzory wnętrz prosto z Maroko, oto kilka propozycji, dzięki którym możesz z łatwością wprowadzić elementy tego stylu do swojego mieszkania.
Aranżacje z marokańskimi akcesoriami i dodatkami są naznaczone pewną dozą przepychu. Jest to, bowiem gorące królestwo – atmosfera stylizacji z tego kraju przypominają bajkowe wzory znane nam z Aladyna bądź Baśni z tysiąca i jednej nocy.

Marokańska architektura, stylistyka i kultura nasiąknięta jest wpływami arabskimi. Kojarzą się one bezsprzecznie z bogactwem wzorów oraz intensywnością kolorów. Marokańczycy zdobią, bowiem nie tylko swoje wnętrza, ale także i ciała, dlatego przechodząc się ulicami tego kraju spotyka się ludzi w kolorowych strojach, natomiast we wnętrzach wrzucają się w oczy barwne tkaniny. Odzwierciedlają one w pewien sposób otwartość i radosne podeście do życia mieszkańców Maroka. Detalem, z którego słyną te rejonie Afryki są również dywany, których sztuka tkania znana jest na całym świecie.

W marokańskich domach widoczne są także geometryczne wzory stosowane zarówno na podłogach jak i ścianach. Bardzo często wykorzystuje się płytki ceramiczne w stylistyce mozaiki, które warto wykorzystać zwłaszcza w pomieszczeniach przestronnych i dużych.
Jednym z najważniejszych i najbardziej charakterystycznych elementów wnętrza w stylu marokańskim są zdobione meble i wyposażenie takie jak pudełeczka, sakiewki, szkatułki i wazony, świeczniki, kadzidła oraz wiele innych. Na miejscu wykonywane są one głównie przez lokalnych rzemieślników. Cechuje je misterne wykonanie bogate w zdobienia i ornamenty. Materiałami, jakie używa się do ich wykonania to miedź, metal, mosiądz a także kamień i drewno.

Nic nie stoi na przeszkodzie by marokańskie detale łączyć nowoczesnymi stylizacjami oraz jasnymi kolorami (paletę farb kolroowych znjadziesz tu). Dzięki temu mogą one zyskać na efektywności i nadać przestrzeni elegancki charakter. We wnętrzach Marokańczycy umieszczają również dodatki wykonane z jedwabiu, bawełny oraz wełny – są to najczęściej poduszki, narzuty oraz obrusy.

Niezwykle ważnym elementem każdego marokańskiego mieszkania jest duże lustro z widocznymi ornamentami, które wprowadzają do aranżacji element przepychu. Miejscowi producenci luster w Maroku zwracają uwagę na dokładne wykończenie każdego detalu, tworząc przepiękne ram z kutego żelaza, kości wielbłądziej oraz drewna.
Wszystkie sprzęty używane w tego typu aranżacja charakteryzuje funkcjonalność i pojemność. Doskonale nadają się do przechowywania różnego rodzaju drobnych rzeczy.

Osoby, które odwiedziły ten kraj potwierdzą, że nocą marokańskie ulice i domy rozświetlają się milionem świateł pochodzących właśnie z charakterystycznych lamp i lampionów. Dlatego, aby nadać takiej stylizacji nieco romantyczności, warto w pomieszczeniach zamocować właśnie taki rodzaj oświetlenia.

Większość elementów stylizacji wykonywana jest ręcznie, dlatego rzeczy pochodzące z tego rejonu są jedyne w swoim rodzaju. Na polskim rynku dostępnych jest wiele miejsc, w których można zakupić oryginalne, bądź stylizowane meble i dodatki, które umożliwiają wniesienie tej niepowtarzalnej północno-afrykańskiej atmosfery do wnętrza domu.