Sufit podwieszany ozdobą domu

Posted by in Poradniki

Szukając ciekawych rozwiązań aranżacyjnych, warto zastanowić się nad montażem sufitu podwieszanego. Takie rozwiązanie jest efektowne i z pewnością  urozmaici aranżację wybranego pomieszczenia.

Montaż sufitu podwieszanego polega na mocowaniu płyt gipsowo-kartonowych do stelaża, czyli konstrukcji nośnej, złożonej z wieszaków, które umożliwiają ustawienie pożądanej powierzchni sufitowej z uwzględnieniem wybranej formy. Stelaż montażowy dostępny jest w różnych formach, zależnych od wielkości i rodzaju pomieszczania, w którym montujemy nasz sufit. Decydując się więc na takie rozwiązanie aranżacyjne, musimy wziąć pod uwagę wielkość danego pokoju, stopień obniżenia stropu, jaki chcemy uzyskać oraz kształt sufitu, który najlepiej sprawdzi się w zaplanowanej aranżacji.

Do wad takiego rozwiązania należy czasochłonność i wymóg dokładności. Montowanie stelażu nie należy do najszybszych, a każde niedociągnięcie znacząco może popsuć końcowy efekt. Należy też pamiętać, że w przypadku awarii urządzeń albo przewodów instalacyjnych, które umieszczone są pod sufitem – konieczne będzie zdemontowanie płyt, z których złożona jest konstrukcja.

Wymienione wady nie powinny jednak zniechęcać do zastosowania sufitów podwieszanych w swoim domu. Rozwiązanie to ma bowiem mnóstwo zalet. Przede wszystkim nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne pozwalają na wykonanie takiego sufitu niemal w każdym pomieszczeniu. Stosując płyty pokryte obustronnie włóknem szklanym, mamy szansę modelować naszą konstrukcję w dowolne kształty. Daje to ogromne możliwości aranżacyjne, tak samo, jak możliwość malowania sufitu podwieszanego na dowolnie wybrany kolor. Pod sufitem podwieszanym można ukryć nieestetyczne instalacje. To również doskonała podstawa dla montażu efektownego oświetlenia, które nada pomieszczeniu niepowtarzalnego charakteru. Sufity podwieszane są również modne i niedrogie, warto więc nad nimi pomyśleć, jeśli budżet przeznaczany na remont czy renowację domu jest ograniczony.

Liczba zalet z pewnością przewyższa liczbę wad sufitów podwieszanych. Nic więc dziwnego, że tego rodzaju rozwiązanie od kilku lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Jeśli zależy nam na efektownym wykończeniu wnętrza, naprawdę warto zastanowić się nad takim pomysłem. Dla zainteresowanych tematem ciekawym artykułem będzie również Sufit podwieszany: kiedy warto wybrać takie rozwiązanie?