Światło a oszczędzanie energii

Posted by in Wnętrza

Już wiemy, że żyjąc w dwudziestym pierwszym wieku w Polsce nie jesteśmy w stanie obyć się bez dostępu prądu. Nie chodzi tu tylko o rozrywki, jak telewizja, komputer lub konsole na gry, ale również o bardziej podstawowe sprawy jak lodówka (która odłączona od prądu jest poważnym zagrożeniem dla stanu naszych produktów spożywczych) lub światło, bez którego nie jesteśmy w stanie właściwie nic zrobić. Domowe oświetlenie jest sprawą bardzo ważną i jak się okazało w czasie niedawno przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców badaniach wcale nie musi być takie kosztowne. Przede wszystkim nie trzeba zapalać go cały czas, zwłaszcza gdy siedzimy z innymi członkami przed telewizorem.

Wtedy zapalone światło jest absolutnie zbędne, ponieważ przecież nikt go nie potrzebuje. Podobnie rzecz się ma z korzystaniem z komputera przez jedną osobę lub wszystkie. Dobrze, w takim razie kiedy światło mogłoby być włączone, aby było przydatne? Przede wszystkim w momencie, gdy ktoś czyta książkę, dzieci które odrabiają lekcje lub gotowanie, gdy za oknem zrobiło się już ciemno. Jakie domowe oświetlenie jest najlepsze?

Wiadomo, że w salonie światło powinno być trochę większe, ponieważ w chwilach, gdy telewizor oraz inne sprzęty elektroniczne są wyłączone zupełnie światło jest wtedy bardzo ważne. Wskazana będzie oczywiście lampa sufitowa powieszona nad największym stołem w salonie lub w części jadalnej, ponieważ wokół tego światła będzie się skupiała cała rodzina. W salonie jednak będzie mile widziana również lampa stojąca obok kanapy w okolicy biblioteczki.

Cudownie spędza się przyjemne wieczorne chwile z książką i kubkiem gorącej herbaty, a odpowiednie światło na pewno to uczucie przyjemności spotęguje. W przypadku sypialni, zarówno małżeńskich jak i należących do dzieci bądź dla ewentualnych gości przydatna będzie niewielka lampka zawieszona nad łóżkiem lub świecąca na stoliku nocnym z osobistymi przedmiotami. W łazience oraz w kuchni przydatne będą lampy sufitowe bądź naścienne, ponieważ dzięki temu nie będą nikomu przeszkadzały.