Światło wokół domu

Posted by in Poradniki

Oświetlenie zewnętrze jest niezbędne – nie tylko dlatego, że pełni funkcje praktyczne, ale też dekoracyjne. Efektowne oświetlenie wejścia do domu sprawia, że wyróżnia się już z daleka. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze zewnętrznych lamp? Podpowiadamy w poniższym artykule.

Oświetlenie takie powinno być przede wszystkim przystosowane do zmieniających się warunków atmosferycznych. Najtańsze lampy posiadają obudowy z plastiku. Ich zaletą jest niski koszt, co jednak pociąga za sobą jakość wykończenia, a także trwałość. Zdecydowanie lepsze będą lampy o obudowie z żelaza lub stali nierdzewnej. Te z pewnością nie stracą blasku nawet po wielu latach.

Drugą istotną kwestią jest źródło zasilana. Lampy montowane na elewacji, np. przy wejściu do domu lub obok bramy garażowej można podłączyć do ogólnego zasilania w całym domu. Jeśli jednak chcesz oświetlić np. ścieżkę prowadzącą od furtki do wejścia lub też cały podjazd samochodowy – wówczas lepszym rozwiązaniem są lampy solarne. Obecnie ich ceny są dość konkurencyjne w porównaniu do tradycyjnych. Jednocześnie pozwalają uniknąć kosztów wynikających z użytkowania i poboru prądu. Ich jedyną wadą jest to, że w przypadku słabszych baterii słonecznych lampa taka przestaje świecić już po paru godzinach od zmroku (oczywiście wszystko zależy też od stopnia nasłonecznienia danego dnia).

Rozwiązaniem mogą być też lampy LED-owe – zasilane prądem lub wyposażone w akumulatory. To najwyższa półka wśród oświetlenia zewnętrznego, ale i najbardziej nowoczesna i niezawodna. Dzięki zastosowaniu diod lampy pobierają niewielką ilość energii, przez co nie będzie potrzeby wyłączania ich przed pójściem spać. Do tego są bardzo żywotne.

Jeśli szukasz dodatkowego oświetlenia, np. wejścia lub garażowej bramy, a nie chcesz by świeciło nieustannie, pomyśl nad zamontowaniem czujnika ruchu. Wiele lamp zewnętrznych wyposażonych jest w tego typu urządzenia, choć możliwy jest też zakup samego i podłączenie do już posiadanego modelu.  Innym czujnikiem wartym uwagi jest ten zaprogramowany na zmiany w natężeniu światła dziennego. Po zmierzchu (lub w razie bardzo dużego zachmurzenia czy burzy) automatycznie włącza lampę. Takie dodatki pozwalają zaoszczędzić sporo energii – zwłaszcza jeśli zależy nam na stricte praktycznym oświetleniu, które nie pełni funkcji dekoracyjnych.