Systemy kontroli dostępu, czyli domofony i videofony

Posted by in Budownictwo

domofonTradycyjne dzwonki do drzwi wydaja się już być przeżytkiem i zastępują je domofony i videofony. Pozwala on na rozpoznanie osób pod naszymi drzwiami i usprawnia wpuszczanie ich na teren naszego domu czy posesji. Tradycyjny domofon działa jedynie na fonie natomiast te nowocześniejsze zwane wideofonami maja również opcje obrazu.

Wówczas na zewnątrz budynku, w jednym czy kilku miejscach zostaje umieszczona kamera natomiast wewnątrz domu umieszcza się jedne lub kila odbiorników, zwanych unisonami. Za ich pomocą można obserwować otoczenie umieszczenia kamer zewnętrznych. Większość takich urządzeń ma również możliwość nagrywania obrazów. Stanowić to może dodatkowe zabezpieczenie przed ewentualna kradzieżą podczas nieobecności domowników. Urządzenia takie występują w dwóch wariantach: analogowych i cyfrowych. Pierwsze z nich są łatwe w montażu i uruchomieniu a także posiadają niska cenę.

Natomiast drugie mają niewielkie panele wejściowe, możliwość elektronicznego spisu mieszkańców korzystne w budynkach wielorodzinnych. Szczególnie przydatne w dużych instalacjach osiedli mieszkaniowych. Dodatkowo videofony najczęściej montowane są w domach oddalonych od innych budynków, na ulicach słabo oświetlonych. Ponadto jeżeli z okna mamy możliwość zaobserwowania osoby stojącej przy drzwiach czy bramie wejściowej nie jest zasadne ponoszenie dodatkowych kosztów na instalowanie videofonu, jak w takim przypadku wystarczający będzie domofon.

Natomiast jeżeli posiadamy duży dom oraz posiadamy dzieci, które chcemy chronić i często zapraszają one kolegów zasadne jest zainstalowanie videofonu. Istnieją również możliwości przenośnych odbiorników, w postaci pilota, który możemy nosić przy sobie. Istnieje również możliwość przyłączenia video domofonu do komputera. Mamy wówczas możliwość obserwowania wejścia do domu z ekranu komputera czy laptopa. Natomiast furtkę czy bramę otwieramy za pomocą myszki. Z gościem możemy rozmawiać przez mikrofon i głośnik zainstalowany przy komputerze.