Tego nie wiedziałeś o programistach!

Posted by in Finanse

Branża IT zwykła być uważana jako dziedzina, w której wszyscy i zawsze dobrze zarabiają. Pracują w niej sami profesjonaliści, panowie, którzy oprócz siedzenia przed ekranem komputera niespecjalnie wiedzą co to jest normalne życie. Czy mity o zawodzie programisty nie zatarły nam prawdziwego obrazu o tej rozwijającej się gałęzi w dziedzinie pracy?

Fakty i mity o pracy programisty powstają w coraz większym natężeniu. Wpływ na ten fakt ma zapewne to, że pracownicy zatrudnieni w IT zarabiają dobrze i często nie muszą martwić się o brak zleceń. Trochę z zazdrości, trochę z niewiedzy stosujemy wobec nich niesprawiedliwe osądy, zwykle wyssane z palca.

Kilka najważniejszych faktów o pracy programisty:

Pracownicy działu IT należą do najlepiej zarabiających grup w Polsce. Jednak nie wszyscy. dużo mniej zarabiają tzw. serwisanci, którzy zajmują się naprawą sprzętów.

Najlepiej opłacani są programiści rzadkich, mało popularnych języków programowania, a także dyrektorzy działów informatyki i informatyzacji. Oczywiście głównie Ci, zatrudnieni w dużych firmach. Zwykle ich pensje przekraczają nawet 5 tys. zł netto.

Jaką uczelnie skończyłeś? Ważne pytanie zadawane podczas rekrutacji na dane stanowisko. Zwykle największe szanse na zdobycie prestiżowego zatrudnienia mają absolwenci renomowanych uczelni. Nie bez znaczenia pozostaję jednak także praktyczne umiejętności. O nich najlepiej napisać w prezentowanym portfolio.

Czy zawsze dostanę pracę? Właściwie trudno jest sobie wyobrazić bezrobotnego programistę. Wyjątkiem musiałaby być osoba bardzo wybredna, poszukująca dobrze płatnego miejsca zatrudnienia.

W tym zawodzie trzeba ciągle być na bieżąco, doszkalać się, także na własną rękę. Niestety nie ma chyba podobnego zawodu, który rozwijałby się równie prężnie.

Praca zdalna – w branży informatycznej często spotykamy się z możliwością pracy zdalnej. Oczywiście ten model pracy spotykamy także w innych branżach. Praca tego typu ma wiele plusów. Pracujesz w domu, w warunkach, które najlepiej Ci odpowiadają.

Aby mieć pewność zatrudnienia – najlepiej być specjalistą w danej dziedzinie. im lepiej znasz dany język tym gwarancja szybszego zatrudnienia w określonym miejscu pracy. Nie na darmo, przeglądając oferty pracy widzimy oferty pracy dla programistów kilkunastu języków skryptów.

Czy warto zostać programistą? Raczej tak. Zważywszy na obecna liczbę ogłoszeń o pracę, widoczną na portalach. Programista to zawód przyszłości. Jeśli zatem interesujesz się podobna tematyką, zacznij od kursu HTML. Później doszkalaj się, by być w swojej dziedzinie najlepszym.