Telewizor plazmowy czy ledowy?

Posted by in Elektronika

Stoisz przed wyborem nowego telewizora? Jeśli decyzję o zakupie konkretnego modelu odłożysz do wizyty w sklepie, możesz nabawić się niezłego bólu głowy. Rynek w tym segmencie jest teraz tak rozbudowany, że nie sposób dokonać dobrego wyboru bez wcześniejszego researchu. Podpowiadamy na jakie aspekty warto zwrócić uwagę, by nie przepłacić, a jednocześnie znaleźć sprzęt spełniający oczekiwania.

Podstawowym pytaniem będzie „led czy plazma?”. Każde z nich ma swoje zalety, jak i wady. Modele plazmowe co prawda górują nad ledowymi ostrością i soczystością kolorów. Dzięki wysokiej częstotliwości migotania (która w ogóle w telewizorach ledowych nie jest obecna) obraz jest żywy i bardzo szybki. Ma to ogromne znaczenie w przypadku oglądania filmów akcji.

Jednocześnie jednak telewizory plazmowe pobierają znacznie więcej energii. Są też znacznie mniej żywotne. Problem pojawia się gdy stale oglądasz jedną stację, której logo wyświetlane jest w rogu ekranu. Już po niedługim czasie wypali się ono na stałe i będzie widoczne na ciemnym tle np. przy oglądaniu filmów. Podobnie może stać się w sytuacji, gdy skorzystasz z opcji zatrzymania nadawania i włączysz stopklatkę na dłużej niż minutę. To najszybsza droga do całkowitego zamazania obrazu i utraty funkcjonalności przez telewizor.

A ledy? Są energooszczędne i bardzo trwałe – w ich przypadku nawet zatrzymany na dłużej film nie uszkodzi matrycy. Niestety ich kolory nie są aż tak ostre. Za to czerń jest wyjątkowo głęboka i mocna. Telewizory te wyróżniają się znakomitym kontrastem, co w szczególności istotne jest, gdy telewizję ogląda się w ciągu dnia, w pełnym świetle.

Niezależnie od tego, który model wybierzesz, zwróć uwagę na przekątną telewizora. Jeśli w salonie lub pokoju filmowym przestrzeń między ekranem a miejscem siedzenia nie przekracza 5 metrów, nie ma sensu inwestować w model 50-calowy. Znacznie lepiej sprawdzi się tu ekran o przekątnej od 37 po 42 cale. Dzięki temu, zachowując odpowiednią odległość od ekranu, można w pełni docenić możliwości zakupionego sprzętu. Więcej tutaj.