Transport ciała zza granicy

Posted by in Inne

Kiedy umiera bliska nam osoba, popadamy w smutek i żałobę. To niestety jednak nie wszystko co mamy w tym czasie na głowie. Jesteśmy bowiem zobowiązani do załatwienia całego szeregu formalności, które w większości przypadków nie są przyjemne, ani ze względów osobistych, ani też jeśli chodzi o aspekt praktyczno-biurokracyjny. Cała masa papierów i inne zmartwienia, powiększają się gdy ciało zmarłego musimy sprowadzić zza granicy.

Wielu naszych bliskich wyjeżdża coraz częściej za granicę. Nie tylko młodzi ludzie szukają szczęścia poza granicami kraju, często także starsi wyjeżdżają w dalekie delegacje bądź na stałe, aby zapewnić swojej rodzinie, mieszkającej w Polsce lepszy byt. Jeśli nasz bliski zmarł poza granicami kraju, naturalnie będziemy chcieli pochować go w rodzinnym mieście, w miejscu, z którym jest związany. Musimy się wtedy zatroszczyć o przewóz jego ciała. Zrobić możemy to na dwa sposoby – działając niejako na własną rękę bądź też wynajmując firmę, która zrobi to za nas.

 

Sama procedura sprowadzenia ciała naszej bliskiej osoby nie jest specjalnie skomplikowana, dlatego też możemy się zdecydować podjąć się tego zadania we własnej gestii, ale oczywiście są tego plusy i minusy. Jeśli zdecydujesz się samemu podjąć ten krok, z pewnością zaoszczędzisz na kosztach transportu, jakich oczekiwać będzie od ciebie profesjonalny zakład pogrzebowy, ale będziesz miał za to na głowie cały stos formalności. Jeśli jednak jesteś pewien własnych sił, musisz naturalnie postępować zgodnie z prawem. Istotne w tym przypadku jest zapoznanie się z art. 14 ustawy z 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Należy pamiętać o tym, że prawo do przewozu ciała zmarłego ma jedynie rodzina. Aby dokonać tej czynności, musisz mieć także zgodę starosty powiatowego, do którego kierujemy specjalny wniosek. Jeśli otrzymamy taką zgodę, musimy udać się z nią do konsulatu na terenie kraju, w którym nasz bliski zmarł. Istotny jest wybór samej formy transportu, odpowiedni pojazd, trumna bądź urna.

Zakład pogrzebowy zaś wykona za ciebie dosłownie wszystko, od początku do końca, a jeśli chodzi o twoje obowiązki, będzie potrzeby jedynie podpis. Przy wyborze odpowiedniej firmy, zajmującej się transportem zwłok zza granicy, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów, które mogą świadczyć o kompetencji tego przedsiębiorstwa. Istotna jest chociażby biegła znajomość języków kadry, a w szczególności specjalistów, którzy mają przetransportować ciało naszej bliskiej osoby. Bardzo ważne jest spełnienie wszystkich kryteriów, jeśli chodzi formalności, których wymagają chociażby konsulaty państwa za granicą. Jeśli mowa o transporcie, to naturalnie należy zwrócić uwagę na to, jakimi dokładnie środkami transportu dysponuje dana firma. Warto sprawdzić jej rynkowe położenie i opinie osób, które miały już do czynienia z przewozem ciała zza granicy, bowiem bez wątpienia nie można tej sprawy potraktować błaho.