Urządzanie wnętrza w stylu klasycznym

Posted by in Wnętrza

Istnieje wiele stylów, które można wykorzystać przy dekoracji wnętrz. Posiadają one pewne zasady, których należy się trzymać, by uzyskać odpowiedni efekt. Często określają też możliwą do wykorzystania paletę kolorystyczną, a nawet zbiór materiałów, jakich można użyć w danym wnętrzu. Dzięki takim jasno określonym zasadom można z łatwością uzyskać efekt, o jaki chodziło. Jeśli ma się odpowiednie wyczucie, można pójść na pewne kompromisy, by idealnie pogodzić wystrój z konkretnym pomieszczeniem. Styl klasyczny kojarzy się z harmonią, ładem, bogactwem wzorów i elegancją.

Jest niewątpliwie wart naśladowania, jednak trzeba zwrócić uwagę na to, że wnętrza urządzone w stu procentach w stylu klasycznym pasowałyby tylko do pałacu z epoki lub muzeum. Można jednak uniknąć takiego efektu, wykorzystując jedynie niektóre elementy stylu klasycznego. Warto przemyśleć, które elementy stylu wydają się najbardziej atrakcyjne, a potem skupić się głównie na nich. Jeżeli komuś bardzo podobają się bogato zdobione tapety, powinien dobrać do nich neutralne meble bez zdobień.

Ściany bowiem będą podstawowym elementem wystroju i nie będą potrzebowały żadnych dodatków. Jeżeli jednak to zdobione meble obszyte wzorzystymi tkaninami wydają się najbardziej atrakcyjnym elementem wystroju, najlepszym tłem będą dla nich ściany o neutralnym, jednolitym kolorze.

Dzięki temu meble będą świetnie wyeksponowane, a cały pokój nie straci nic ze swojej elegancji. Do mebli można również dobrać bogato zdobione, ciężkie zasłony, na które raczej nie można sobie pozwolić przy wzorzystych ścianach. Ważną cechą stylu klasycznego jest symetria. Meble powinny więc być ustawione równo, w odpowiedniej odległości. Jeżeli z jednej strony pokoju stoją fotele, z drugiej strony powinny je równoważyć inne meble podobnych gabarytów. Jeżeli mebel jest duży i nie ma dla niego „pary”, można go ustawić na środku ściany. Również dodatki powinny być rozłożone symetrycznie, na przykład obrazy powinny być powieszone na jednej wysokości.

Poszukaj podobnych porad także tutaj.