Walory korzystania z programów do wystawiania rachunków

Posted by in Biznes, Komputery

Konsumenci i klienci, płacąc za nabyty produkt bądź usługę wymagają potwierdzenia dokonania transakcji. Potwierdzeniem tym jest faktura bądź rachunek, w zależności od tego, czy podmiot jest czynnym podatnikiem VAT czy też nie.

Metod wystawiania powyższych dokumentów jest sporo- począwszy od ręcznego uzupełniania, po korzystanie z gotowych formularzy, najbardziej nowoczesnym i najwygodniejszym sposobem jest jednak korzystanie z odpowiednich programów.

Tu jednak pojawia się problem, bo o ile programów do wystawiania faktur jest sporo, o tyle dobry program do wystawiania rachunków znacznie trudniej znaleźć, mimo iż pod względem konstrukcji i dodatkowych funkcji, program do rachunków jest znacznie mniej skomplikowany niż program do wystawiania faktur. Pod względem prawnym rachunek jest regulowany podobnie jak faktura, nie zawiera jedynie stawki podatku VAT. Wystawiający rachunek zobowiązany jest (podobnie jak wystawiający fakturę) do numerowania poszczególnych dokumentów i archiwizowania ich kopii.

Programy do wystawiania rachunków są bardzo przydatne, głównie dlatego, że pozwalają zaoszczędzić sporo czasu, poświęconego na ręczne uzupełnianie rachunków. Wystawienie rachunku przy użyciu odpowiedniego programu trwa zaledwie kilkanaście sekund. Drugim czynnikiem przemawiającym na korzyść programów do wystawiania rachunków jest wygoda i łatwa obsługa. Nie ulega chyba wątpliwości, że programy do wystawiania rachunków są znacznie wygodniejsze niż tradycyjne uzupełnianie danych i liczenie kwot. Kolejną zaletą jest mniejsze ryzyko wystąpienia błędu – to program podlicza kwotę, kiedy zakupionych produktów czy usług jest więcej, to program numeruje kolejno wystawiane rachunki, przez co nie ma mowy o żadnych pomyłkach i niedopatrzeniach.

No i trzecia zaleta, którą nie należy pomijać, to estetyka. Dzięki programom do wystawiania rachunków można zadbać o wizerunek firmy oraz zaskoczyć klientów estetycznym czy niepowtarzalnym wyglądem i strukturą rachunku. Kto nie jest do końca przekonany o zaletach owych programów, może wypróbować darmowe wersje próbne.